Accident CUMPLIT la Băcioi, soldat cu moartea unui angajat INP! Al doilea şofer a scăpat cu viață ca prin minune

De Pavel   |  25 Februarie, 2020

Distribuie :

Un accident cumplit, soldat cu decesul unui ofițer al Inspectoratului Național de patrulare, s-a produs în seara zilei de ieri, în jurul orei 20:00, pe straseul Chișinău - Răzeni, în apropiere de localitatea Băcioi.

Potrivit Poliției, accidentul s-a produs lângă o stația PECO Bemol, după ce un automobil marca Opel s-a tamponat violent cu o Toyota.

În consecință șoferul automobilului Toyota, cu vârsta de 39 de ani, în urma traumelor primite, a decedat pe loc. Șoferul era angajat al INP.

Celălalt șofer, un bărbat de 35 de ani, a scăpat cu viață ca prin urechile acului. 

Șoferul care a rămas în viață se deplasa dinspre Băcioi. Acesta a observat automobilul care venea cu viteză excesivă dinspre Chișinău, a încercat să evite impactul, a pierdut controlul volanului și în rezultat s-au ciocnit.

"Am scăpat, Slavă Domnului, cum am scăpat, doar eu știu. Eu am încercat să evit impactul fiindcă l-am văzut pe el cum venea drept spre mine și am încercat să evit impactul și dor pălitura am simțit-o și altceva nu mai țin minte", a menţionat conducătorul auto.

La locul accidentului au venit și câțiva prieteni de ai şoferului care a scăpat cu viață. Aceştia au confirmat cele spuse de șofer:

"El venea din Băcioi, celălalt venea din Chișinău și până în ultimul moment a încercat să evite accidentul, dar nu s-a primit. Nu-i nimic grav.
- A avut centura cuplată?
- Centura cuplată a avut-o și de asta, îl doare unde a fost centura". 

Polițiștii urmează să cerceteze toate circumstanțele în care s-a produs accidentul. Dacă șoferul de 35 de ani va fi găsit vinovat, acesta riscă dosar penal.

"Celălalt conducător auto nu a avut de suferit, doar a fost examinat medical, careva leziuni corporale nu i-au fost cauzate. Grupa operativă s-a deplasat imediat la fața locului în deplină componență unde la fața locului au făcut toate măsurările. La moment se stabilesc toate circumstanțele pentru a stabili cine este vinovat de comiterea accidentului rutier", a declarat Petru Malai, șeful Serviciului Urmărire Penală, Accidente Rutiere.

Foto: facebook.com/mihail neaga
https://youtu.be/Bk8bQxF4W8w

Recomandate:

Motorină mai scumpă pentru străini. Slovacia sfidează UE pentru a evita criza - Photo
Sociale
Motorină mai scumpă pentru străini. Slovacia sfidează UE pentru a evita criza

Slovacia introduce o măsură controversată: șoferii străini vor plăti cu 30% mai mult pentru motorină. Decizia, menită să protejeze stocurile interne, a stârnit deja reacții dure din partea Comis

Inna
Fără interdicții, dar cu presiuni. Chișinăul schimbă strategia pentru plăcuțele transnistrene - Photo
Sociale
Fără interdicții, dar cu presiuni. Chișinăul schimbă strategia pentru plăcuțele transnistrene

Autoritățile de la Chișinău evită măsurile radicale și aleg o abordare treptată. În loc să interzică mașinile cu plăcuțe din regiunea transnistreană, vor să le facă „inutile” pr

Inna
Care posturi vamale sunt dotate cu scanere și de ce acestea sunt necesare - Photo
Sociale
Care posturi vamale sunt dotate cu scanere și de ce acestea sunt necesare

După incidentul care a ridicat semne de întrebare privind securitatea la frontieră, autoritățile vin cu clarificări. Chiar dacă nu toate punctele vamale sunt dotate cu scanere, controalele

Inna
Tentativă de fraudă descoperită la Leușeni. Un BMW a fost „ieftinit” cu 30.000 euro direct în vamă - Photo
Sociale
Tentativă de fraudă descoperită la Leușeni. Un BMW a fost „ieftinit” cu 30.000 euro direct în vamă

O tentativă de fraudă a fost descoperită de funcționarii vamali de la Postul vamal Leușeni, după ce au verificat un microbuz Mercedes-Benz Sprinter venit din Germania, care transporta pe o remorcă mai

Inna
Retragere dramatică. Skoda părăsește China după ce vânzările s-au prăbușit cu 96% - Photo
Noutăți
Retragere dramatică. Skoda părăsește China după ce vânzările s-au prăbușit cu 96%

Skoda spune adio uneia dintre cele mai importante piețe ale sale. Decizia vine după ani de declin abrupt, în pofida unor rezultate solide la nivel global.Volkswagen Group a decis r

Inna
Prețurile la pompă, sub control strict. Germania limitează scumpirile la o singură dată pe zi - Photo
Sociale
Prețurile la pompă, sub control strict. Germania limitează scumpirile la o singură dată pe zi

Germania introduce reguli fără precedent pentru benzinării, în încercarea de a tempera explozia prețurilor la carburanți. În paralel, Europa vine cu soluții diferite: de la redu

Inna
Un bărbat de 60 de ani a decedat, după ce a fost tamponat de șoferul unui Hyundai. Poliția cercetează cazul - Photo
Accidente
Un bărbat de 60 de ani a decedat, după ce a fost tamponat de șoferul unui Hyundai. Poliția cercetează cazul

Un bărbat de 60 de ani a decedat, după ce a fost tamponat de un Hyundai, care era condus de un alt bărbat, în vârstă de 62 de ani. Poliția documentează circumstanțele producerii accidentul

Inna