Alfa Romeo și-ar dori să lanseze un SUV dedicat pentru China și SUA

De Inna   |  12 Martie, 2024

Distribuie :

Constructorul italian de automobile ar vrea să lanseze un SUV cu zero emisii, dedicat pentru piața din SUA și China. Totuși, această decizie depinde de alegerile din Europa și din SUA.

Jean-Philippe Imparato, CEO-ul Alfa Romeo,afirmă că noul model va fi creat special pentru piețele din SUA și din China. Model, care ar urma să fie bazat pe platforma STLA Large și ar urma să ofere performanțe apropiate de cele ale lui Ferrari Purosangue. Italienii planifică să lanseze noul model în 2027. 

Totuși, CEO-ul companiei susține că decizia de a lansa un astfel de model ține foarte mult de rezultatele alegerilor în SUA și Europa, care vor avea loc în acest an. Dacă Donald Trump revine la putere, există posibilitatea ca planurile de interzicere a motoarelor termice în anumite state să fie întârziate sau chiar înghețate. Același fapt ar putea contribui la abrogarea Actului de Reducere a Inflației din 2022, care include, printre multe altele, și investiții pentru combaterea schimbărilor climatice. În acest caz, Alfa Romeo ar putea lansa un hatchback nou pe piața europeană. 

Ce ține de alegerile în Europa, în urma acestora ar putea fi schimbată componența Parlamentului European. Acest lucru atr putea duce inclusiv la schimbarea planurilor de a interzice vânzările de mașini noi cu motoare termice în Uniunea Europeană din 2035. 

Decizia de lansare a noului SUV va fi luată până la finalul acestui an. Iar până atunci, Alfa Romeo se pregătește de lansarea unui SUV de dimensiuni mici, care va purta numele Milano. 

Recomandate:

Cariera lui F-150 Lightning se apropie de final. Cu această ocazie, Ford pregătește o versiune nouă cu motor pe benzină - Photo
Noutăți
Cariera lui F-150 Lightning se apropie de final. Cu această ocazie, Ford pregătește o versiune nouă cu motor pe benzină

Ford se pregătește să lanseze o nouă versiune pentru camioneta electrică F-150 Lightning. Aceasta va primi un motor pe benzină, care va fi utilizat drept range extender. Noua versiune o va înloc

Inna
Vladimir Bolea confirmă că din 2028 vom achita taxe pentru utilizarea drumurilor naționale - Photo
Noutăți
Vladimir Bolea confirmă că din 2028 vom achita taxe pentru utilizarea drumurilor naționale

Șoferii moldoveni vor achita taxe pentru utilizarea drumurilor naționale, exact ca în România. Informația a fost confirmată de către vicepremierului Vladimir Bolea, ministru al Infras

Inna