ASD va construi 2 poduri încrucișate pe drumul M1, care va oferi acces către mai multe localități

De Inna   |  14 August, 2023

Distribuie :

Administrația de Stat a Drumurilor (ASD), printr-un comunicat de presă, informează că a fost desemnat câștigătorul licitației pentru proiectarea nodurilor rutiere pe drumul M1 Frontiera cu România-Leușeni-Chișinău-Dubăsari-Frontiera cu Ucraina, km 95.278 și km 99.626. În acest sens, pe drumul M1 vor fi proiectate două poduri încrucișate. 

După desemnarea câștigătorului, urmează încheierea contractului cu Institutul Municipal de Proiectări "CHIȘINĂUPROIECT", în asociere cu S.R.L "INJPROIECT", cu privire la proiectarea nodurilor rutiere pe drumul public M1 km 95.278 și km 99.626.

"Reiterăm importanța drumului menționat, fiind șoseaua de centură a mun. Chișinău, care este tranzitată zilnic de un număr de peste 30.000 de vehicule, ceea ce indică importanța acestor lucrări de infrastructură care vor juca un rol esențial în asigurarea unei circulații fluide și eficiente în zonă, având un impact semnificativ asupra economiei locale și regionale, contribuind la dezvoltarea durabilă a țării", se menționează în comunicatul emis de ASD. 

Proiectul propriu-zis include proiectarea a două poduri de încrucișare pe drumul M1 în proximitatea str. Petricani din mun. Chișinău cu asigurarea accesului către s. Ghidighici, precum și în proximitatea drumului local L456 M1-Grătiești-Hulboaca, totodată asigurând accesul de perspectivă spre str. Bucovinei din mun. Chișinău.

Recomandate:

Volvo taie costurile cu 1.87 miliarde de dolari, după scăderea semnificativă a profitului - Photo
Noutăți
Volvo taie costurile cu 1.87 miliarde de dolari, după scăderea semnificativă a profitului

 Volvo a anunțat un amplu plan de reducere a cheltuielilor, în valoare de 1.87 miliarde de dolari. Decizia vine ca reacție la scăderea semnificativă a performanței sale financiare

Inna
O femeie din Chișinău, cercetată pentru trafic de influență într-un caz privind permisul auto - Photo
Sociale
O femeie din Chișinău, cercetată pentru trafic de influență într-un caz privind permisul auto

O locuitoare a municipiului Chișinău este vizată într-un dosar de trafic de influență, instrumentat de Centrul Național Anticorupție (CNA) și procurorii din Bălți. Aceasta este suspectată că ar

Inna
Donald Trump anunță o reducere temporară a taxelor pentru industria auto din SUA - Photo
Sociale
Donald Trump anunță o reducere temporară a taxelor pentru industria auto din SUA

Marți, 29 aprilie, președintele american Donald Trump a semnat un ordin executiv prin care relaxează temporar taxele vamale aplicate pieselor auto importate. Măsura vizează susținerea producătorilor c

Inna
Guvernul a votat modificările cu privire la activitatea service-urilor auto. Ce presupun acestea - Photo
Sociale
Guvernul a votat modificările cu privire la activitatea service-urilor auto. Ce presupun acestea

Executivul a aprobat un nou regulament care stabilește condițiile de funcționare pentru atelierele de reparații auto din Republica Moldova. Documentul vine cu reguli clare privind dotarea tehnică mini

Inna