Bugatti a dezvăluit oficial cel de-al doilea exemplar al lui Chiron Pur Sport Grand Prix

De Inna   |  20 Noiembrie, 2023

Distribuie :

Bugatti a prezentat oficial un exemplar creat special pentru un client din Singapore. Acesta este cel de-al doilea exemplar al modelului Chiron Pur Sport Grand Prix.

Hypercarul francez, sau mai bine zis versiunea mai puternică a acestuia, este produs în doar 3 exemplare. Toate sunt create cu ajutorul diviziei Sur Mesure. 

Din imaginile publicate observăm că noul exemplar este vopsit într-o nuanță de alb în combinație cu negru, în timp ce în zona aripilor persistă o grafică roșie. Desenul este realizat chiar cu ajutorul siglei Bugatti care se repetă în special în zona farurilor. 

x
x
x
x

Pe portiere este inscripționat numărul 32, de asemenea în negru și roșu. Numărul, are și el o semnificație, fiind numărul de concurs al monopostului Bugatti Type 51 care a câștigat Marele Premiu al Franței în 1931. Iar pe partea din spate sunt prezente mai multe elemente confecționate din fibră de carbon. Din nefericire, nu putem vedea și interiorul noului exemplar, odată ce Bugatti nu a publicat nicio imagine. 

x
x
x
x
x
x

Sub capota modelului este un propulsor W16 de 8.0 litri volum, quad-turbo, care dezvoltă 1.500 CP și 1.599 Nm. Impresionant, nu? Dacă propulsorul nu mai este o noutate, inginerii au făcut alte modificări și anume: cutia de viteze are rapoarte mai scurte, suspensia a devenit mai rigidă și a fost redusă greutatea cu 50 kg, comparativ cu un Chiron Pur Sport standard.

Recomandate:

Cariera lui F-150 Lightning se apropie de final. Cu această ocazie, Ford pregătește o versiune nouă cu motor pe benzină - Photo
Noutăți
Cariera lui F-150 Lightning se apropie de final. Cu această ocazie, Ford pregătește o versiune nouă cu motor pe benzină

Ford se pregătește să lanseze o nouă versiune pentru camioneta electrică F-150 Lightning. Aceasta va primi un motor pe benzină, care va fi utilizat drept range extender. Noua versiune o va înloc

Inna
Vladimir Bolea confirmă că din 2028 vom achita taxe pentru utilizarea drumurilor naționale - Photo
Noutăți
Vladimir Bolea confirmă că din 2028 vom achita taxe pentru utilizarea drumurilor naționale

Șoferii moldoveni vor achita taxe pentru utilizarea drumurilor naționale, exact ca în România. Informația a fost confirmată de către vicepremierului Vladimir Bolea, ministru al Infras

Inna