Lada a prezentat primul său concept electric care folosește caroseria vechiului Logan MCV

De Pavel   |  8 August, 2022

Distribuie :

Constructorul rus publică primele imagini cu prototipul primului său vehicul electric. Acesta folosete caroseria vechii generații Dacia Logan MCV si potrivit oficialilor Lada, va fi capabil să asigure o autonomie de 400 km.

În ciuda crizei acute pe piața mașinilor din Rusia și dificultăților de livrare a pieselor auto, rușii de la AvtoVAZ se laudă cu prototipul primului model full electric. 

EV-ul rusesc primește denumirea de e-Largus, este construit pe platforma B0, iar bateriile sun instalate în podea. Lada nu oferă detalii tehnice, dar susține că e-Largus va putea fi încărcat la stații rapide. 

Producătorul auto își propune să asambleze câteva prototipuri, care ulterior vor fi folosite pentru teste. În cel mia bun caz, e-Largus ar putea fi lansat pe piață în 2024.

Recomandate:

Peste 3.000 km până la Capul Nord cu un Volkswagen electric. DKV Mobility demonstrează că drumurile lungi nu mai sunt o problemă - Photo
Noutăți
Peste 3.000 km până la Capul Nord cu un Volkswagen electric. DKV Mobility demonstrează că drumurile lungi nu mai sunt o problemă

Un Volkswagen ID.7 Tourer GTX a parcurs peste 3.000 de kilometri, din Germania până la Capul Nord, în cadrul provocării EVenture Extreme. Călătoria a durat șase zile și a inclus 17 opriri

Inna