MINI Countryman John Cooper Works

De AutoExpert   |  29 Februarie, 2012

Distribuie :

MINI Countryman John Cooper Works

Faptul că noul MINI Countryman John Cooper Works va fi prezentat la Salonul Auto de la Geneva este cunoscut de la jumătatea lunii decembrie, când au fost publicate primele fotografii oficiale cu prototipul surprins în timpul testelor, dar foarte puţin camuflat. Cu doar câteva zile înainte de evenimentul care se desfăşoară în Elveţia, MINI l-a dezvăluit pe Countryman JCW.

Partea frontală mai agresivă, pragurile laterale, jantele din aliaj cu dimensiuni de 18 inci şi spoilerul posterior sunt doar câteva elemente care indică faptul că acesta nu este un Countryman obişnuit. Pe lângă emblemele JCW, maşina dispune de un sistem de frânare de înaltă performanţă, are suspensii mai joase şi un sistem de evacuare mai agresiv.

La interior, pe lângă elementele sportive cum ar fi pedalierul, scaunele sau volanul, vei găsi mai multe inserţii în ton cu nuanţele de la exterior şi un instrumentar revizuit.

Sub capotă se află un motor de 1.6 litri cu patru cilindri care oferă 218 CP şi un cuplu de 280Nm sau de 300 Nm cu overboost. Puterea este transmisă printr-un sistem ALL4 (tracţiune integrală).

Dacă motorul este cuplat la o cutie de viteze manuală cu şase trepte (standard) sprintul de la 0 la 100 km/h se obţine în fix 7 secunde, înainte de a se ajunge la viteza maximă de 225 km/h. Consumul în ciclu combinat declarat de MINI are o valoare de 7,2 l/100 km.

În situaţia în care se alege cutia de viteze automată tot cu şase trepte (introdusă în premieră pentru un model care poartă sigla JCW), acceleraţia de la 0 la 100 km/h se scoate de asemenea în 7 secunde, dar viteza maximă este situată la 223 km/h. Consumul mixt declarat este de 8,0 l/100 km.

Recomandate:

(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India - Photo
Noutăți
(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India

Mahindra a prezentat în premieră mondială ceea ce numește primul Batmobil oficial disponibil pe piață. Este un model electric exclusivist, realizat în doar 300 de exemplare și comerci

Inna
Mașină furată, descoperită la vama Albița. Un bărbat cu dublă cetățenie este cercetat pentru tăinuire - Photo
Sociale
Mașină furată, descoperită la vama Albița. Un bărbat cu dublă cetățenie este cercetat pentru tăinuire

Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere Albița au identificat și reținut un autoturism semnalat ca fiind furat, în timpul unui control de rutină efectuat pe 17 august curent, &ic

Inna
Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent - Photo
Noutăți
Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent

Conform unui raport publicat de compania de analiză RHO Motion, piața auto electrică continuă să crească într-un ritm accelerat. În intervalul ianuarie - iulie curent, livrările de ma

Inna
(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR - Photo
Noutăți
(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR

Lexus a atras toate privirile la Monterey Car Week odată cu prezentarea noului Sport Concept, un prototip care oferă primele indicii clare despre designul și tehnologia viitorului supercar al măr

Inna
Poliția Republicii Moldova digitalizează procesele-verbale. Amenzile electronice sunt eliberate direct pe teren - Photo
Noutăți
Poliția Republicii Moldova digitalizează procesele-verbale. Amenzile electronice sunt eliberate direct pe teren

Poliția Republicii Moldova a anunțat implementarea unui nou sistem digital care permite întocmirea proceselor-verbale în format electronic, direct la fața locului. Această modernizare are

Inna
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități - Photo
Noutăți
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități

Lamborghini și-a extins colecția exclusivistă de modele de serie limitată prin lansarea Fenomeno, cel mai puternic automobil cu motor V12 din istoria mărcii din Sant'Agata Bolognese.De-a

Inna