Noile generații Megane și Scenic vor fi dotate cu motoare pe benzină

De Inna   |  11 Noiembrie, 2025

Distribuie :

Viitoarele generații Renault Megane și Scenic vor fi dotate, iarăși, cu motorizări pe benzină. Informația a fost oferită de către șeful Grupului Renault. De precizat că benzinarele vor fi folosite pe post de generator. 

Lansată în urmă cu aproximativ trei ani, actuala generație Renault Megane E-Tech a marcat tranziția completă a modelului către propulsia electrică. La scurt timp după, constructorul francez a extins gama electrică prin introducerea noului Renault Scenic E-Tech, un SUV cu zero emisii. Totuși, în viitor, aceste două modele ar putea renunța la exclusivitatea electrică.

Într-un interviu acordat publicației Auto Express, Francois Provost, CEO-ul Grupului Renault, a dezvăluit că viitoarele generații ale lui Megane și Scenic ar putea reveni la motoare termice, însă nu în forma clasică, ci în combinație cu sisteme range extender sau plug-in hybrid.

Oficialul a explicat că, deși modelele complet electrice Renault 4 și Renault 5 au performanțe comerciale foarte bune, situația este diferită în cazul lui Megane E-Tech și Scenic E-Tech, unde cererea nu a fost la nivelul așteptărilor.

„Mașinile mai mari sunt una din prioritățile noastre. În următorul plan pe termen mediu propunem o platformă nouă și soluții pentru a ne continua ambiția de a crește în segmentul C, în inima Europei.

Noi mai credem că dacă [adoptarea] nu este la fel de rapidă pe cum ne așteptam, poate că vei putea să completezi asta cu niște extensii, cum ar fi un range extender sau un plug-in hybrid, iar la asta lucrăm”, a declarat Provost.

Noua platformă tehnică pe care Renault o dezvoltă va sta la baza viitoarelor generații Megane și Scenic, dar și a următoarelor versiuni Austral, Espace și Rafale. Scopul este de a oferi mai multă flexibilitate între sistemele de propulsie, în funcție de cererea pieței și ritmul de adopție al mașinilor electrice.

Până la apariția noilor generații, Renault Megane E-Tech va beneficia de un facelift programat pentru 2026, care va aduce îmbunătățiri estetice și tehnologice, menite să mențină competitivitatea modelului în segmentul compactelor electrice.

Recomandate:

Volkswagen lansează primele teste cu mașinile autonome în Wolfsburg - Photo
Teste
Volkswagen lansează primele teste cu mașinile autonome în Wolfsburg

Volkswagen demarează teste cu vehicule autonome în condiții reale de trafic. În următoarea perioadă, un prototip experimental va circula pe străzile din Wolfsburg, orașul în car

Inna
Permise pe muchie de cuțit. Peste 700 de șoferi riscă să rămână fără acte după descoperirea unei fraude - Photo
Sociale
Permise pe muchie de cuțit. Peste 700 de șoferi riscă să rămână fără acte după descoperirea unei fraude

Agenția Servicii Publice anunță că, în zilele următoare, va anula peste 700 de permise de conducere, după ce au fost constatate abateri grave în modul de desfășurare a examenelor auto. Inf

Inna
Jaguar dezminte informația și neagă că ar fi concediat șeful de design - Photo
Noutăți
Jaguar dezminte informația și neagă că ar fi concediat șeful de design

Jaguar a reacționat oficial la informațiile apărute recent în spațiul public, infirmând zvonurile potrivit cărora Gerry McGovern, directorul de design al mărcii, ar fi fost concediat. Pozi

Inna
PAS propune crearea unui sistem municipal cu taxe și registru electronic pentru parcările din Chișinău - Photo
Sociale
PAS propune crearea unui sistem municipal cu taxe și registru electronic pentru parcările din Chișinău

Fracțiunea Partidului Acțiune și Solidaritate din Consiliul municipal Chișinău a venit cu o inițiativă menită să combată deficitul cronic de locuri de parcare din capitală, propunând instituirea

Inna
Sfârșit de epocă la Volkswagen. Constructorul închide, în premieră, prima fabrică din Germania - Photo
Noutăți
Sfârșit de epocă la Volkswagen. Constructorul închide, în premieră, prima fabrică din Germania

Grupul Volkswagen se pregătește să închidă definitiv una dintre uzinele sale din Germania, o decizie fără precedent în cei 88 de ani de existență ai constructorului auto. Este vorba despre

Inna
Un alt învinuit în dosarul cu automobilele „importate” din UE, care nu au mai ajuns la clienți, a fost trimit în judecată - Photo
Sociale
Un alt învinuit în dosarul cu automobilele „importate” din UE, care nu au mai ajuns la clienți, a fost trimit în judecată

Al doilea învinuit în cauza penală privind escrocheria cu automobile de lux importate din UE, a fost trimis în judecată. Cazul este parte a dosarului anunțat anterior de Procura

Inna