Răzbunarea INP: L-au sancționat pentru lipsa vinietei, deși șoferul o avea achitată! Și asta pentru că le-a dat în obraz?

De Redactor AE   |  23 Aprilie, 2020

Distribuie :

Dificil de păstrat imparțialitatea într-o astfel de situație, dar totuși haideți să încercăm să judecăm la rece cele ce urmează.

Faceți cunoștință - Sandu!
Un automobilist, care se deplasează pe drumul național M3 și la un moment dat surprinde o încălcare a RCR, comisă chiar de către echipajul Inspectoratului Național de Patrulare. Bineînțeles nu ratează ocazia de a-le arăta cu degetul domnilor polițiști.

Că doar ei sunt exemplu de urmat pentru cetățeni și cei care nu ar trebui să admită nici un fel de încălcare în traficul rutier nu?
Corecție: ei chiar nu admit faptul că șoferii mai și calcă strâmb, drept urmare îi sancționează cu amenzi practic și pentru cele mai nevinovate abateri.

În schimb nu odată au fost surprinși tot ei, încălcând regulamentul circulației rutiere. Deci ceva nu e chiar ok...

Oamenii legii, mai sensibili de felul lor probabil, s-au arătat deranjați de gestul lui Sandu și au găsit rapid modalitatea de a-l pune ”la locul lui”. L-au tras pe dreapta pentru lipsa de vinietă. Discuțiile nu au durat foarte mult, în schimb cu abateri din partea oamenilor legii și cu un vădit dispreț din partea șoferului.

Urmăriți video de mai jos, pentru că după, urmează și poziția redacției AutoExpert.

https://www.facebook.com/sandu.panus/videos/10158342530331392/

Ca să fie clar, pentru toți, chiar și pentru cei care se vor grăbi să arunce tot arsenalul de insulte în comentarii:
-Nu încurajăm încălcarea regulamentului circulației rutiere, însă ne dăm bine seama că mai toți automobiliștii mai comit câte o abatere.
-Nu încurajăm disprețul față de autorități, însă nici nu trebuie să fie o normă social acceptată, de demonstrare de dominație și forță a polițiștilor față de cetățeni
-Încurajăm și vom face tot ce ne stă în puteri, pentru a motiva șoferii să citească mai mult și să se informeze despre tot ce ține de regulamentul circulației rutiere, drepturile sale, modalitățile de contestație a proceselor verbale, despre comunicarea cu agenții de patrulare și să știe să își apere drepturile calm, cu trimitere la lege și să nu se lase intimidați de ”micile nevinovății!”
-Au fost nu puține cazuri, când sub acoperirea simplă ”așa arată baza noastră de date” șoferii au fost amendați, fie pentru ”permis de conducere nul”, despre care am mai scris anterior, fie pentru careva puncte neexpirate sau interdicții fantomă ale unor executori judecătorești.

Concluziile oricum vă aparțin, la fel ca și comentariile.

https://autoexpert.md/noutati/cum-statul-nostru-face-bani-pe-spatele-soferitelor-cu-legi-care-nu-exista/

Recomandate:

Mini aduce două concepte John Cooper Works la Salonul Auto de la Munchen, care va avea loc în acest an - Photo
Noutăți
Mini aduce două concepte John Cooper Works la Salonul Auto de la Munchen, care va avea loc în acest an

Mini se pregătește să capteze atenția publicului la Salonul Auto de la Munchen, unde va prezenta în premieră două concepte exclusiviste sub semnătura performantă John Cooper Works (JCW). Evenime

Inna
Volkswagen a ținut ascuns un coupe electric spectaculos: design uitat, readus la lumină după opt ani - Photo
Noutăți
Volkswagen a ținut ascuns un coupe electric spectaculos: design uitat, readus la lumină după opt ani

Un proiect inedit al Volkswagen, care ar fi trebuit să vadă lumina zilei în urmă cu aproape un deceniu, a fost dezvăluit recent printr-o schiță oficială. Este vorba despre un coupe sportiv cu pr

Inna
Volkswagen renunță la ID.5 în 2027. SUV-ul coupe electric dispare după doar 6 ani - Photo
Noutăți
Volkswagen renunță la ID.5 în 2027. SUV-ul coupe electric dispare după doar 6 ani

Volkswagen a confirmat că va opri producția modelului ID.5, SUV-ul coupe cu propulsie electrică, începând cu anul 2027. Decizia vine la doar șase ani de la lansarea oficială a modelului, s

Inna
Sfârșitul unei ere: Volkswagen Touareg iese din scenă în 2026, fără succesor - Photo
Noutăți
Sfârșitul unei ere: Volkswagen Touareg iese din scenă în 2026, fără succesor

Volkswagen va renunța definitiv la modelul Touareg în 2026, marcând sfârșitul unei cariere impresionante pentru primul SUV din istoria mărcii germane. Lansat în 2002, Touareg n

Inna
Nissan pregătește concedieri în Europa. Se anunță restructurare masivă și închideri de fabrici până în 2028 - Photo
Noutăți
Nissan pregătește concedieri în Europa. Se anunță restructurare masivă și închideri de fabrici până în 2028

Nissan se află în plin proces de transformare strategică și a început oficial discuțiile cu sindicatul care reprezintă angajații din biroul său regional european, în contextul unor r

Inna
În Republica Moldova se vor instala 150 de stații de încărcare rapidă pentru mașini electrice până în 2030 - Photo
Noutăți
În Republica Moldova se vor instala 150 de stații de încărcare rapidă pentru mașini electrice până în 2030

Republica Moldova își intensifică tranziția către transportul ecologic, cu planuri ambițioase pentru următorii ani. Potrivit autorităților, vor fi instalate 150 de stații de încărcare rapi

Inna