Rușii au înnebunit! A fost scos la vânzare un BMW M5 F10 la preț de aproape 1.5 milioane de dolari

De Pavel   |  11 Ianuarie, 2022

Distribuie :

Deseori intrând pe site-urile de vânzări auto observăm mașini care se vând cu un preț exagerat, însă proprietarul acestui BMW, se pare că a bătut toate recordurile la acest capitol.

Se întâmplă în Rusia, acolo unde pe cea mai populară platformă de vânzări auto online, a fost scos la vânzare un BMW M5 F10. Noi am mai scris despre această mașină în toamna anului trecut, care se prezintă în versiunea aniversară ”30 Jahre” și se vindea cu 25 de milioane de ruble, ce o făcea cel mai scump BMW din Rusia.

Actualul proprietar insistă că mașina este primul exemplar din cele doar 300 asamblate în total, este unica mașină din ediția limitată importată în Federația Rusă, are un parcurs de numai 37.000 km și a fost condus doar vara pe vreme frumoasă și deservit doar la reprezentanța oficială.

Totul bine și frumos, însă din noiembrie mașina nu și-a mai găsit un nou proprietar. Iar acum, aceasta șochează cu un nou preț de vânzare, de 110 de milioane de ruble, echivalentul a 1.469.600 de dolari!

Haideți să vedem de unde vine acest cost exorbitant. În anunțul actual, proprietarul ne oferă exemplul licitației organizate de casa Barrett-Jackson, unde un exemplar similar, un BMW M5 ”30 Jahre”, a fost vândut cu 700.000 de dolari!  Rusul însă nu specifică faptul că licitația a avut un scop caritabil, iar banii din vânzarea vehiculului au fost donați centrului BMW Club of America Foundation, care se ocupă de acte de caritate și are un program de instruire a șoferilor adolescenți.

În celelalte cazuri, după un simplu search pe google, observăm că acest model se vinde cu un preț mediu de 50-60 de mii dolari. 

x
x

 

Amintim că, sub capota lui BMW M5 ”30 Jahre”, se află un benzinar V8 de 4.4 litri volum, capabil să pună la dispoziția șoferului 600 CP și 700 Nm, gestionați de o transmisie robotizată. În aceste condiții, accelerarea de la 0-100 km/h durează 3.9 secunde, în timp ce viteza maximă atinge pragul de 305 km/h.

Nivelul de echipare standard pentru această versiune include pachetul Competition Package. Acesta implică o suspensie sport care coboară garda la sol cu 10 mm, un diferențial M pe puntea spate și alte setări ale sistemului de stabilizare. 

x
x
x
x
x
x
x

 

Recomandate:

(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India - Photo
Noutăți
(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India

Mahindra a prezentat în premieră mondială ceea ce numește primul Batmobil oficial disponibil pe piață. Este un model electric exclusivist, realizat în doar 300 de exemplare și comerci

Inna
Poliția Republicii Moldova digitalizează procesele-verbale. Amenzile electronice sunt eliberate direct pe teren - Photo
Noutăți
Poliția Republicii Moldova digitalizează procesele-verbale. Amenzile electronice sunt eliberate direct pe teren

Poliția Republicii Moldova a anunțat implementarea unui nou sistem digital care permite întocmirea proceselor-verbale în format electronic, direct la fața locului. Această modernizare are

Inna
Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent - Photo
Noutăți
Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent

Conform unui raport publicat de compania de analiză RHO Motion, piața auto electrică continuă să crească într-un ritm accelerat. În intervalul ianuarie - iulie curent, livrările de ma

Inna
(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR - Photo
Noutăți
(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR

Lexus a atras toate privirile la Monterey Car Week odată cu prezentarea noului Sport Concept, un prototip care oferă primele indicii clare despre designul și tehnologia viitorului supercar al măr

Inna
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități - Photo
Noutăți
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități

Lamborghini și-a extins colecția exclusivistă de modele de serie limitată prin lansarea Fenomeno, cel mai puternic automobil cu motor V12 din istoria mărcii din Sant'Agata Bolognese.De-a

Inna
Mașină furată, descoperită la vama Albița. Un bărbat cu dublă cetățenie este cercetat pentru tăinuire - Photo
Sociale
Mașină furată, descoperită la vama Albița. Un bărbat cu dublă cetățenie este cercetat pentru tăinuire

Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere Albița au identificat și reținut un autoturism semnalat ca fiind furat, în timpul unui control de rutină efectuat pe 17 august curent, &ic

Inna