Tesla Model S a traversat SUA în cel mai scurt timp și a bătut recordul lui Porsche Taycan

De Inna   |  1 Noiembrie, 2021

Distribuie :

Americanii Ryan Levenson și Josh Allan au stabilit un nou record în cursa ilegală Cannonball Run. Cursa constă în faptul că cei doi trebuie să traverseze America de Nord în cel mai scurt timp posibil.

Cursa are o singură regulă: mașina trebuie să parcurgă în mod independent întreaga distanță fără a apela la transportatori. Participanții au reușit să parcurgă traseul din New York până la Los Angeles în 42 de ore și 17 minute. Astfel, cei doi americani și Tesla Model S au bătut recordul stabilit de Porsche Taycan 4S.

Inițial, traseul trebuia parcurs un automobil oferit de reprezentanță, însă din cauza livrărilor întârziate, americanii au apelat la serviciu de chirie auto. Ei au preîntâmpinat compania că pe timpul chiriei, Tesla va parcurge circa 11.000 de kilometri. 

În timpul călătoriei, participanții au respectat anumite reguli. În mare parte, automobilul era alimentat doar când bateria ajungea la 10% și mașina se încărca doar pe jumătate. Această abordare le-a permis piloților să facă opriri pentru încărcare de doar 18 minute. Astfel, pe parcursul la toată călătoria, Tesla a petrecut puțin peste șapte ore la încărcat.

Ryan Levenson și Josh Allan au reușit să parcurgă distanța de aproximativ 4.4450 km în 42 de ore și 17 minute, stabilind un nou record Cannonball Run.

Recordul anterior a aparținut unui Porsche Taycan 4S, care la începutul lunii ianuarie a traversat SUA în 44 de ore, 25 de minute și 59 de secunde. Atunci, mașina electrică a fost condusă de un jurnalist american.

Recomandate:

Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent - Photo
Noutăți
Vânzările globale de mașini electrice cresc cu 27% în primele șapte luni din anul curent

Conform unui raport publicat de compania de analiză RHO Motion, piața auto electrică continuă să crească într-un ritm accelerat. În intervalul ianuarie - iulie curent, livrările de ma

Inna
(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India - Photo
Noutăți
(FOTO) Mahindra BE 6 Batman Edition, primul „Batmobil oficial” de serie, lansat în India

Mahindra a prezentat în premieră mondială ceea ce numește primul Batmobil oficial disponibil pe piață. Este un model electric exclusivist, realizat în doar 300 de exemplare și comerci

Inna
(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR - Photo
Noutăți
(FOTO) Lexus Sport Concept, prezentat la Monterey. Este preludiul viitorului supercar LFR

Lexus a atras toate privirile la Monterey Car Week odată cu prezentarea noului Sport Concept, un prototip care oferă primele indicii clare despre designul și tehnologia viitorului supercar al măr

Inna
Mașină furată, descoperită la vama Albița. Un bărbat cu dublă cetățenie este cercetat pentru tăinuire - Photo
Sociale
Mașină furată, descoperită la vama Albița. Un bărbat cu dublă cetățenie este cercetat pentru tăinuire

Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere Albița au identificat și reținut un autoturism semnalat ca fiind furat, în timpul unui control de rutină efectuat pe 17 august curent, &ic

Inna
Poliția Republicii Moldova digitalizează procesele-verbale. Amenzile electronice sunt eliberate direct pe teren - Photo
Noutăți
Poliția Republicii Moldova digitalizează procesele-verbale. Amenzile electronice sunt eliberate direct pe teren

Poliția Republicii Moldova a anunțat implementarea unui nou sistem digital care permite întocmirea proceselor-verbale în format electronic, direct la fața locului. Această modernizare are

Inna
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități - Photo
Noutăți
Lamborghini Fenomeno este noul hypercar V12 hibrid, limitat la doar 29 de unități

Lamborghini și-a extins colecția exclusivistă de modele de serie limitată prin lansarea Fenomeno, cel mai puternic automobil cu motor V12 din istoria mărcii din Sant'Agata Bolognese.De-a

Inna