Vehiculele înmatriculate provizoriu pentru probe ar putea fi obligate să achite taxa pentru folosirea drumurilor

De Pavel   |  3 August, 2022

Distribuie :

În Parlament a fost înregistrată inițiativa legislativă a unui deputat care propune stabilirea în Moldova a unor condiții speciale pentru subiecții care au ca scop înmatricularea provizorie pentru probe a autovehiculelor.

Astfel, în condițiile aprobării proiectului în redacția propusă, art. 338, alin. (1) din Codul fiscal (CF) va prevedea că obiect al impunerii cu taxa pentru folosirea drumurilor de către autovehiculele înmatriculate în RM sunt autovehiculele înmatriculate permanent, temporar sau provizoriu pentru probe în RM.

Totodată CF se propune a fi completat cu un articol nou (art.3422) care va stabili norme speciale privind perioada fiscală și calcularea taxei pentru înmatricularea provizorie a autovehiculelor pentru probe. Conform proiectului, perioada fiscală în acest caz va constitui 90 de zile calendaristice din ziua achitării taxei. Taxa se va achita în mărime de 25% din cotele taxei stabilite conform anexei nr. 1 la Titlul IX („Taxele rutiere”) din Codul fiscal. Se propune ca la expirarea termenului de 90 de zile, subiecții impunerii să achite, în cazul susținerii inițiativei, taxele conform1 art. 339 din CF.

Proiectul conține și completări la Legea nr. 414/2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule, care vor permite încheierea contractelor de asigurare cu perioade de asigurare mai mici decât 12 luni pentru autovehiculele înmatriculate provizoriu pentru probe, dar nu mai mici de 15 zile.

De menționat că conform datelor I.P. Agenția Servicii Publice, înmatricularea provizorie pentru probe are un trend ascendent în ultima perioadă, ori doar în primul semestru din anul 2022 au fost eliberate peste 250 de astfel de plăcuțe de înmatriculare. Însă având în vedere că înmatricularea provizorie nu prevede norme speciale de impozitare, o mare parte din subiecți au evitat achitarea taxelor pentru folosirea drumurilor, deoarece cu numerele respective se circula pe traseele naționale ocazional, persoanele fiind descurajate să achite taxele de folosirea drumurilor pentru un an calendaristic, folosind mijlocul de transport cu numerele de înmatriculare probe pe o perioadă de circa 2-3 luni.

Informația prezentată de Agenția Națională Transport Auto arată că doar aproximativ 10% din subiecții ce folosesc transport cu numere de înmatriculare provizorie achită taxa de folosire a drumurilor. Prin urmare proiectul înaintat în calitate de inițiativă legislativă va duce la suplinirea la bugetul de stat a mijloacelor financiare ratate în prezent prin neachitarea taxei de folosire a drumurilor de circa 90% din subiecții ce utilizează transport cu numere de înmatriculare provizorie.

Recomandate:

Accident mortal la Ialoveni: Bărbat de 67 de ani, lovit de un BMW condus de un tânăr de 18 ani - Photo
Accidente
Accident mortal la Ialoveni: Bărbat de 67 de ani, lovit de un BMW condus de un tânăr de 18 ani

Poliția din Ialoveni investighează un grav accident rutier produs în seara zilei de ieri, în orașul Ialoveni. Potrivit datelor preliminare, un BMW, condus de un tânăr în v&acir

Inna
Noul Jeep Compass: primele imagini neoficiale și detalii despre producție și design - Photo
Noutăți
Noul Jeep Compass: primele imagini neoficiale și detalii despre producție și design

Primele imagini cu noua generație Jeep Compass au fost deja difuzate online, iar sursa pare a fi o publicație auto din Brazilia. Deși producătorul american nu a publicat încă imagini oficiale co

Inna
Ford renunță la dezvoltarea unei noi platforme pentru mașinile electrice: decizie strategică din cauza costurilor - Photo
Noutăți
Ford renunță la dezvoltarea unei noi platforme pentru mașinile electrice: decizie strategică din cauza costurilor

 Ford a anunțat că renunță definitiv la planurile de dezvoltare a unei noi arhitecturi dedicate vehiculelor electrice, decizie motivată de costurile foarte mari ale infrastructurii electrice

Inna
Compania care deține Hot Wheels lansează Brick Shop: rival pentru LEGO - Photo
Life Style
Compania care deține Hot Wheels lansează Brick Shop: rival pentru LEGO

Mattel, compania cunoscută în special pentru brandul Hot Wheels, a anunțat lansarea Brick Shop, o nouă linie de seturi de construcție gândită ca alternativă directă la LEGO. Noua gamă

Inna
Ford Mustang GTD urcă în topul celor mai rapide mașini de serie pe Nurburgring, cu un nou record - Photo
Noutăți
Ford Mustang GTD urcă în topul celor mai rapide mașini de serie pe Nurburgring, cu un nou record

Ford a reușit din nou să impresioneze lumea auto, după ce Mustang GTD a stabilit un nou timp de referință pe legendarul circuit Nurburgring. După ce anterior a devenit primul producător american

Inna