(VIDEO) Ferrari participant al curselor de Rally Cross? Echipa Ya-Car a construit un prototip inedit!

De Pavel   |  27 Noiembrie, 2019

Distribuie :

Modelele Ferrari sunt suficient de exclusiviste și scumpe, pentru a nu participa la cursele de Rally Cross, însă echipa Ya-Car nu a fost deranjată de aceste nuanțe și au construit un prototip al modelului 360 Modena. Bolidul de raliu arată exact ca un Ferrari, însă de fapt, de sportcarul 360 îl leagă doar caroseria.

Cursele de raliu nu sunt punctul forte al celor de la Ferrari. Italienii au încercat să participe în Campionatul Mondial la începutul anilor '80, însă fără succes. Acum, să vezi modelele moderne ale constructorului din Maranello, pe drumuri accidentate pregătite pentru raliuri, este practic imposibil!

Cu toate acestea, publicația Road&Track scrie că, echipa spaniolă Ya-Car și-a construit un bolid pentru cursele de raliu, care folosește două motoare împrumutate de la motocicletele Suzuki, unde fiecare oferă câte 200 CP, o o tracțiune integrală, o suspensie de performanță și o caroserie împrumutată de la modelul Ferrari 360 Modena, care însă a primit geamuri modificate și un eleron de dimensiuni impresionante la posterior.

Cum se comportă bolidul spaniolilor pe circuitul de rally, vă invităm să vedeți în materialul video ce urmează.

https://www.facebook.com/rallyemag/videos/404813607066761/

Recomandate:

Porsche ar putea renunța la mașinile electrice în China pe fondul scăderii dramatice a vânzărilor - Photo
Noutăți
Porsche ar putea renunța la mașinile electrice în China pe fondul scăderii dramatice a vânzărilor

Porsche analizează serios posibilitatea de a opri comercializarea modelelor sale electrice în China, ca urmare a unui declin puternic al vânzărilor în această piață strategică.

Inna
Volkswagen atinge pragul de 1 milion de masini electrice produse, cu un ID.3 GTX Performance - Photo
Noutăți
Volkswagen atinge pragul de 1 milion de masini electrice produse, cu un ID.3 GTX Performance

 Volkswagen a atins o etapă majoră în tranziția sa către mobilitatea electrică: producerea mașinii electrice cu numărul un milion. Exemplarul care a marcat acest moment este un Volkswag

Inna
Volvo planifică să producă un nou SUV electric în SUA, pentru a evita taxele impuse de Trump - Photo
Noutăți
Volvo planifică să producă un nou SUV electric în SUA, pentru a evita taxele impuse de Trump

 Volvo ia în considerare extinderea producției de vehicule în Statele Unite prin introducerea unui SUV cu propulsie electrificată, care ar putea fi XC60 sau XC90, la uzina din Rid

Inna
(FOTO) Aston Martin DBX S debutează cu 717 CP și modificări aerodinamice spectaculoase - Photo
Noutăți
(FOTO) Aston Martin DBX S debutează cu 717 CP și modificări aerodinamice spectaculoase

Aston Martin ridică din nou ștacheta în segmentul SUV-urilor de lux, prezentând oficial noul DBX S, o versiune îmbunătățită care duce performanța modelului DBX la un nou nivel. Acest

Inna