(VIDEO) Tesla Model 3 este pusă la start cu cele mai potente berline din lume! Rezultatul te va uimi

De Pavel   |  25 Iunie, 2019

Distribuie :

Deja suntem obișnuiți cu clipurile video în care vedem un model Tesla care este aliniat cu vehicule de performanță echipate cu motoare tradiționale. Însă cei de la Top Gear au decis să mai organizeze o cursă cu cea mai disponibilă tesla, Model 3.

Așadar, versiunea Model 3 Performance are în față o linie dreapta de 804 metri și trei berline de performanță cu motoare pe benzina de înfruntat.

Echipată cu două motoare electrice și circa 450 de cai putere, noua Tesla Model 3 Performance este o bestie pur electrică. Grație sistemului de tracțiune integrală oferit în standard, berlina americană are nevoie de doar 3.2 secunde pentru a accelera de la 0 la 100 de km/h!

De cealalta parte, competiția nu mai necesită niciun fel de introducere ori prezentare. Alcătuită din BMW M3, Alfa Romeo Giulia QV și Mercedes C63 S, aceasta este aproape în fiecare dintre cele trei cazuri mai potentă, însa pierde la capitolul aderență, livrarea valorilor maxime făcându-se exclusiv către puntea spate.

Pentru a mai tăia din elanul noii Tesla Model 3 Performance, bătălia pe care berlina americana cu doua motoare electrice o duce împotriva rivalilor săi pe benzina nu a fost organizata pe o distanță de 402 metri, ci pe jumătate de milă. Suficient pentru ca berlinele de pe Bătrânul Continent să recupereze.

https://youtu.be/ZXquGvwzcxE

Recomandate:

Guvernul a votat modificările cu privire la activitatea service-urilor auto. Ce presupun acestea - Photo
Sociale
Guvernul a votat modificările cu privire la activitatea service-urilor auto. Ce presupun acestea

Executivul a aprobat un nou regulament care stabilește condițiile de funcționare pentru atelierele de reparații auto din Republica Moldova. Documentul vine cu reguli clare privind dotarea tehnică mini

Inna
Donald Trump anunță o reducere temporară a taxelor pentru industria auto din SUA - Photo
Sociale
Donald Trump anunță o reducere temporară a taxelor pentru industria auto din SUA

Marți, 29 aprilie, președintele american Donald Trump a semnat un ordin executiv prin care relaxează temporar taxele vamale aplicate pieselor auto importate. Măsura vizează susținerea producătorilor c

Inna
Volvo taie costurile cu 1.87 miliarde de dolari, după scăderea semnificativă a profitului - Photo
Noutăți
Volvo taie costurile cu 1.87 miliarde de dolari, după scăderea semnificativă a profitului

 Volvo a anunțat un amplu plan de reducere a cheltuielilor, în valoare de 1.87 miliarde de dolari. Decizia vine ca reacție la scăderea semnificativă a performanței sale financiare

Inna