Viziuni de viitor - noul concept car BMW

De AutoExpert   |  28 Octombrie, 2009

Distribuie :


Viziuni de viitor

Cum ar fi să ai un sportcar veritabil care să consume mai puţin de 4 litri la 100 km? Acest vis al multora dintre noi va fi prezentat de BMW la Frankfurt sub numele de Vision EfficientDynamics Concept.

BMW nu a făcut prea mult caz din tehnologia hibridă în ultimii ani, dar vorba ceea – bavarezii tac şi le fac. Astfel, la Salonul Auto Frankfurt 2009 BMW va aduce un concept hibrid foarte spectaculos şi revoluţionar, denumit Vision EfficientDynamics Concept. Cu acest prototip BMW face un pas într-o zonă relativ virgină şi anume hibrizi plug-in diesel. Fiind însă un BMW, acest concept trebuie să fie prin definiţie economic, ecologic, dar mai ales - sportiv.
Ceea ce şi este, BMW Vision Concept fiind capabil să atingă 100 km/h în 4,8 secunde şi o viteză maximă de 250 km/h , aceste valori, spectaculoase pentru un hibrid, fiind atinse cu preţul a doar 3,76 litri de motorină la fiecare 100 km parcurşi şi cu emisii CO2 de 99 grame pentru un kilometru parcurs. Senzaţional!


Cum au reuşit acest lucru? Prin combinarea unui motor diesel de mic litraj şi a alte două motoare electrice. Dieselul este un trei cilindri de 1.5 litri, obţinut practic prin secţionarea în două a eficientului diesel de 3.0 litri de pe BMW 335d. Puterea generată este de 163 CP şi 290 Nm, stabilind un nou record pentru tehnologia diesel (109 CP per litru). Motorul termic este însă ajutat de două motoare electrice, unul pe fiecare punte, puterea totală ridicându-se astfel la 356 CP. Întregul sistem este dirijat de o cutie cu dublu ambreiaj DCT, similară cu cea de la M3 sau Z4.


Pe lângă capacitatea de a reîncărca bateriile în timpul frânării, energia electrică poate fi obţinută şi prin conectarea la orice priză prin intermediul unui conector amplasat în aripa faţă. Durata de încărcare maximă este de 2 ore şi, cu rezervorul de combustibil de 25 de litri plin, BMW Vision Concept poate parcurge aproape 700 km. Această autonomie este una remarcabilă pentru un concept sportiv şi este posibilă şi datorită unui coeficient aerodinamic de doar 0,22, obţinut prin implementarea unor tehnologii aerodinamice din Formula 1 şi a unei mase în jurul a 1.400 de kg.


În privinţa design-ului, acest coupe cu 2+2 locuri se dezice în sfârşit de influenţa Bangle, dictând noi linii de design, cuvântul de ordine fiind agresivitatea. Vehiculul ce oferă 2+2 locuri combină performanţele dinamice şi eficienţa supremă cu o funcţionalitate înaltă. Uşile „gullwing”, ultrauşoare, permit accesul facil în maşină. Interiorul demonstrează posibilităţile celor mai noi tehnologii şi materiale: spre exemplu, acoperişul şi inserturile uşilor sunt create din sticlă policarbonat şi devin automat opace de culoare închisă atunci când sunt iluminate din afară.
Aşa cum spuneam, vom vedea viitorul BMW la Frankfurt 2009 şi ne vom convinge de faptul că tehnologia hibridă nu înseamnă implicit moartea sportivităţii.

Recomandate:

Prețurile la pompă, sub control strict. Germania limitează scumpirile la o singură dată pe zi - Photo
Sociale
Prețurile la pompă, sub control strict. Germania limitează scumpirile la o singură dată pe zi

Germania introduce reguli fără precedent pentru benzinării, în încercarea de a tempera explozia prețurilor la carburanți. În paralel, Europa vine cu soluții diferite: de la redu

Inna
Fără interdicții, dar cu presiuni. Chișinăul schimbă strategia pentru plăcuțele transnistrene - Photo
Sociale
Fără interdicții, dar cu presiuni. Chișinăul schimbă strategia pentru plăcuțele transnistrene

Autoritățile de la Chișinău evită măsurile radicale și aleg o abordare treptată. În loc să interzică mașinile cu plăcuțe din regiunea transnistreană, vor să le facă „inutile” pr

Inna
Retragere dramatică. Skoda părăsește China după ce vânzările s-au prăbușit cu 96% - Photo
Noutăți
Retragere dramatică. Skoda părăsește China după ce vânzările s-au prăbușit cu 96%

Skoda spune adio uneia dintre cele mai importante piețe ale sale. Decizia vine după ani de declin abrupt, în pofida unor rezultate solide la nivel global.Volkswagen Group a decis r

Inna
Tentativă de fraudă descoperită la Leușeni. Un BMW a fost „ieftinit” cu 30.000 euro direct în vamă - Photo
Sociale
Tentativă de fraudă descoperită la Leușeni. Un BMW a fost „ieftinit” cu 30.000 euro direct în vamă

O tentativă de fraudă a fost descoperită de funcționarii vamali de la Postul vamal Leușeni, după ce au verificat un microbuz Mercedes-Benz Sprinter venit din Germania, care transporta pe o remorcă mai

Inna
Un bărbat de 60 de ani a decedat, după ce a fost tamponat de șoferul unui Hyundai. Poliția cercetează cazul - Photo
Accidente
Un bărbat de 60 de ani a decedat, după ce a fost tamponat de șoferul unui Hyundai. Poliția cercetează cazul

Un bărbat de 60 de ani a decedat, după ce a fost tamponat de un Hyundai, care era condus de un alt bărbat, în vârstă de 62 de ani. Poliția documentează circumstanțele producerii accidentul

Inna
Care posturi vamale sunt dotate cu scanere și de ce acestea sunt necesare - Photo
Sociale
Care posturi vamale sunt dotate cu scanere și de ce acestea sunt necesare

După incidentul care a ridicat semne de întrebare privind securitatea la frontieră, autoritățile vin cu clarificări. Chiar dacă nu toate punctele vamale sunt dotate cu scanere, controalele

Inna
Motorină mai scumpă pentru străini. Slovacia sfidează UE pentru a evita criza - Photo
Sociale
Motorină mai scumpă pentru străini. Slovacia sfidează UE pentru a evita criza

Slovacia introduce o măsură controversată: șoferii străini vor plăti cu 30% mai mult pentru motorină. Decizia, menită să protejeze stocurile interne, a stârnit deja reacții dure din partea Comis

Inna