Revoluție în industria auto! Nemții au inventat airbag-ul extern

De Pavel   |  10 Decembrie, 2018

Distribuie :

Cu toții cunoaștem bine că industria auto se dezvoltă cu pași gigantici, noi tehnologii și inovații apar în fiecare an, iar lucrurile care până acum erau din domeniul science fiction, devin realitate. Acum, o nouă invenție a germanilor vine să facă revoluție pe piața auto!

Un lucru prioritar pentru constructorii auto în ultimul deceniu este securitatea la volan. Din fericire cu fiecare an automobilele devin tot mai dotate în materie de tehnologii ale sistemelor de siguranță. Un lucru revoluționar a fost implementarea airbag-urilor, care au reușit să salveze milioane de vieți.

Acum, compania germană de componente auto ZF, anunță că a găsit soluția pentru a amiliora semnificativ gravitatea accidentelor. Este vorba de airbag-ul extern! Acesta lucrează după același principiu ca și cel de la interior și va folosi o gamă mai largă de senzori pentru a preconiza un impact iminent.

Grație noii tehnologii de siguranță, nemții promit o reducere a gravității impactului de până la 40%. Acest procentaj poate fi însă îmbunătățit, totul din cauza că la moment airbag-urile externe sunt deocamdată montate doar pe părțile laterale a automobilului, însă în cazul că se găsește o soluție de a le introduce în partea frontală și cea posterioară a vehiculului impactul dintre doua airbaguri va reduce substanțial gravitatea accidentelor.

"Conceptul nostru pentru airbag-ul lateral extern este unul dintre exemplele prin care ZF vrea să ajungă la o lume fără accidente și emisii", a declarat Michael Buchsner, șeful departamentului de siguranță pasivă al ZF.

În acest moment, compania lucrează pentru a se asigura că airbag-ul nu se declansează la impacturile minore. După care, proiectul va intra în productia de serie, iar nemții se vor axa pe a doua parte a planului lor, de a monta airbag-urile în față și în spate.

Recomandate:

Ninge abundent în mai multe regiuni ale țării. În ce condiții se circulă pe drumurile naționale - Photo
Sociale
Ninge abundent în mai multe regiuni ale țării. În ce condiții se circulă pe drumurile naționale

În mai multe regiuni ale țării ninge abundent, iar condițiile de trafic se schimbă de la oră la oră, scrie Administrația Națională a Drumurilor. Tot din cauza condițiilor meteo, a fost sistată c

Inna
Circulația vehiculelor de mare tonaj, sistată prin două puncte de trecere a frontierei - Photo
Sociale
Circulația vehiculelor de mare tonaj, sistată prin două puncte de trecere a frontierei

Circulația camioanelor de mare tonaj a fost temporar sistată în punctele de trecere Giurgiulești - Cahul și Palanca - Tudora. Potrivit Poliției, decizia este temporară. Poliția Național

Inna
Circulația camioanelor a fost sistată și prin PTF Leușeni, și Sculeni - Photo
Sociale
Circulația camioanelor a fost sistată și prin PTF Leușeni, și Sculeni

Circulația camionaelor a fost sistată prin PTF Leușeni și Sculeni, pe sensul de intrare în țară. Potrivit autorităților, decizia a fost luată pentru a asigura siguranța pe traseu. 

Inna
Legenda „Porcul Roșu” renaște. Mercedes-AMG dezvăluie un concept secret inspirat de 300 SEL 6.8 - Photo
Concept Car
Legenda „Porcul Roșu” renaște. Mercedes-AMG dezvăluie un concept secret inspirat de 300 SEL 6.8

La 55 de ani de la una dintre cele mai spectaculoase apariții din motorsport, Mercedes-Benz readuce la viață spiritul celebrului 300 SEL 6.8 AMG. Un concept dezvoltat în secret, dezvăluit de fos

Inna
Confirmat. Noul Audi RS5 va avea motorizare plug-in hybrid și va fi disponibil în câteva versiuni de caroserie - Photo
Noutăți
Confirmat. Noul Audi RS5 va avea motorizare plug-in hybrid și va fi disponibil în câteva versiuni de caroserie

Germanii de la Audi au confirmat că viitoarea generație a modelului de performanță RS5 va avea motorizare plug-in hybrid. De asemenea, s-a comunicat că noul RS5 va fi disponibil atât în va

Inna