Au apărut noi detalii despre succesorul legendarului Ferrari Enzo

De AutoExpert   |  17 Decembrie, 2012

Distribuie :

Au apărut noi detalii despre succesorul legendarului Ferrari Enzo

De această dată nu mai avem de-a face doar cu zvonuri sau speculaţii, ci cu primele informaţii oficiale cu privire la succesorul legendarului Ferrari Enzo, dezvăluite cu ocazia prezentării dedicate VIP-urilor şi clienţilor constructorului din Maranello.

Cunoscut la moment cu numele de cod F150, mult-aşteptatul hypercar al constructorului Ferrari va fi dotat cu un tren de propulsie hybrid, capabil să pună la dispoziţia celui aflat la volan nu mai puţin de 950 cai putere, dintre care 800 CP (la 9.200 rpm) provin de la motorul V12 aspirat ascuns sub capotă, iar restul de 150 CP de la sistemul KERS.

Masa proprie a mult-anticipatului Ferrari F150 nu va depăşi 1.280 de kilograme - valoare care include în componenţa sa şi greutatea sistemului KERS.

Informaţii oficiale cu privire la tipul transmisiei sau al sistemului de tracţiune încă nu sunt disponibile, însă se cunoaşte deja că noua creaţie a constructorului din Maranello se va putea lăuda cu o acceleraţie de la 0 la 100 km/h în doar trei secunde. Ba chiar mai mult, acceleraţia de la 0 la 200 km/h se va realiza în doar şapte secunde, viteza maximă fiind estimată în jurul valorii de 370 kilometri pe oră.

Referitor la performanţa pe circuit, mult-anticipatul Ferrari F150 promite să parcurgă fiorosul Nurburgring în mai puţin de şapte minute.

Noua navă amiral a celor de la Ferrari va fi construită într-o ediţie limitată la 499 de exemplare, preţul unui exemplar fiind de 1.2 milioane de euro fără de taxe. La moment se mai cunoaşte că viitorii clienţi vor avea la dispoziţie numai trei culori exterioare şi vor trebui să aştepte până în decembrie 2013 pentru a putea primi automobilul comandat.

Iar pentru publicul spectator, Ferrari F150 va debuta în premieră mondială în primăvara acestui an, la Salonul Auto de la Geneva.

Recomandate:

Ferrari 296 GT3 Evo - noul bolid de competiție pentru sezonul 2026, pregătit să domine cursele GT3 - Photo
Noutăți
Ferrari 296 GT3 Evo - noul bolid de competiție pentru sezonul 2026, pregătit să domine cursele GT3

Ferrari a prezentat, în mod oficial, modelul 296 GT3 Evo, cea mai nouă armă a Scuderiei pentru competițiile auto internaționale din categoria GT3. Această versiune reprezintă un upgrade sem

Inna
Tragedie la Bădiceni. Un bărbat a murit, iar alți doi au fost răniți după ce un șofer beat a intrat cu mașina într-un copac - Photo
Accidente
Tragedie la Bădiceni. Un bărbat a murit, iar alți doi au fost răniți după ce un șofer beat a intrat cu mașina într-un copac

Un accident rutier grav a avut loc în seara zilei de 30 iunie, în satul Bădiceni, raionul Soroca. Un bărbat de 37 de ani și-a pierdut viața, iar alți doi tineri au fost răniți după ce auto

Inna
S-a întâmplat! Podul din str. Mihai Viteazul, a fost deschis pentru circulația rutieră! - Photo
Sociale
S-a întâmplat! Podul din str. Mihai Viteazul, a fost deschis pentru circulația rutieră!

Circulația rutieră pe podul din str. Mihai Viteazul se desfășoară pe toate 4 benzi dedicate, câte 2 benzi pe fiecare sens. Anunțul mult așteptat, după ani de reparație și amânări, a fost f

Inna
Strada Veronica Micle din centrul Chișinăului, va fi complet reamenajată. Primăria pune accent pe pietoni - Photo
Sociale
Strada Veronica Micle din centrul Chișinăului, va fi complet reamenajată. Primăria pune accent pe pietoni

Un segment important al străzii Veronica Micle, situat între arterele Pușkin și Armenească, urmează să fie complet reamenajat în cadrul unui proiect-pilot de revitalizare urbană. Autorităț

Inna
Cerere record pentru noul BMW M2 CS. Modelul primește o producție extinsă din cauza interesului uriaș - Photo
Noutăți
Cerere record pentru noul BMW M2 CS. Modelul primește o producție extinsă din cauza interesului uriaș

BMW a fost luat prin surprindere de succesul înregistrat de noul M2 CS, versiunea de top a coupe-ului compact din gama bavareză. Cererea pentru acest model de performanță a depășit toate estimăr

Inna