Decizie oficială! Croații de la Rimac au preluat controlul asupra Bugatti

De Pavel   |  6 Iulie, 2021

Distribuie :

Zvonurile despre fuziunea companiei croate Rimac Automobili cu Bugatti au fost confirmate. Întreprinderea comună Bugatti Rimac d.o. o., în care grupul Rimac și Porsche vor deține acțiuni inegale, va fi formalizată legal în al patrulea trimestru al anului 2021, după ce oficialii vor primi aprobările necesare din partea autorităților Antimonopol din mai multe țări.

Brandurile își vor păstra independența și fabricile de producție, însă ulteriorse vor muta într-un nou sediu pe teritoriul complexului campusului Rimac, în valoare de 200 de milioane de euro.

Conform acordului semnat, 55% din Bugatti Rimac va aparține grupului Rimac, în timp ce Porsche va controla un pachet de 45% din acțiuni. În același timp, ponderea Porsche în grupul Rimac este de 24%, adică, se pare că germanii vor avea ultimul cuvânt atunci când se iau toate deciziile strategice.

Un moment important este și faptul că afacerea de bază a celor de la Rimac, adică dezvoltarea bateriilor, elementelor sistemului de propulise electric și altor piese pentru producători terți, va fi organizată într-o companie aparte numită Rimac Technology, deținută în totalitate de Rimac Group.  

Ambele mărci, Rimac și Bugatti, vor combina experiența de dezvoltare și resursele de care dispun, pentru a crea împreună noi modele. Bugatti va avea acces la tehnollogiile Rimac, iar croații vor primi o clientelă loială și o rețea extinsă de dealeri. La prima etapă, firmele vor continua să funcționeze la sediul lor din Zagreb și Molsheim, dar în viitor Bugatti Rimac se va muta în Rimac Campus.

Recomandate:

Un alt învinuit în dosarul cu automobilele „importate” din UE, care nu au mai ajuns la clienți, a fost trimit în judecată - Photo
Sociale
Un alt învinuit în dosarul cu automobilele „importate” din UE, care nu au mai ajuns la clienți, a fost trimit în judecată

Al doilea învinuit în cauza penală privind escrocheria cu automobile de lux importate din UE, a fost trimis în judecată. Cazul este parte a dosarului anunțat anterior de Procura

Inna
Permise pe muchie de cuțit. Peste 700 de șoferi riscă să rămână fără acte după descoperirea unei fraude - Photo
Sociale
Permise pe muchie de cuțit. Peste 700 de șoferi riscă să rămână fără acte după descoperirea unei fraude

Agenția Servicii Publice anunță că, în zilele următoare, va anula peste 700 de permise de conducere, după ce au fost constatate abateri grave în modul de desfășurare a examenelor auto. Inf

Inna
Sfârșit de epocă la Volkswagen. Constructorul închide, în premieră, prima fabrică din Germania - Photo
Noutăți
Sfârșit de epocă la Volkswagen. Constructorul închide, în premieră, prima fabrică din Germania

Grupul Volkswagen se pregătește să închidă definitiv una dintre uzinele sale din Germania, o decizie fără precedent în cei 88 de ani de existență ai constructorului auto. Este vorba despre

Inna