INP face publice rezultatele operațiunii din nordul țării. Peste 360 de șoferi au fost amendați pentru viteză excesivă!

De Pavel   |  29 Mai, 2018

Distribuie :

Precum și a menționat redacția noastră mai devreme, în perioada 24-25 mai, în nordul țării, ofițerii INP au acționat pentru combaterea conducerii vehiculelor cu viteză excesivă. Astfel, în aceste 2 zile, pentru depășirea limitei de viteză au fost amendați 367 de șoferi.

Din numărul total de conducători, 8 au fost înregistrați cu aparatul ”Radar„ în timp ce circulau cu peste 100 km/h în zone în care limita este de 50 km/h.

Recordul de viteză a fost înregistrat de un bărbat de 40 de ani, din municipiul Bălți. Acesta a fost depistat în timp ce circula cu 144 de km/h. Tot aici au mai fost prinși alții doi, aceștia fiind înregistrați în timp ce circulau cu 141 și respectiv 116 km/h.

Conform legislației, șoferii care depășesc limita legală de viteză sunt sancționați contravențional cu amendă de până la 1500 de lei cu aplicarea a 5 puncte de penalizare.

Recomandate:

Accident mortal în raionul Orhei. Un pasager și-a pierdut viața după ce o LADA a lovit remorca unui tractor - Photo
Accidente
Accident mortal în raionul Orhei. Un pasager și-a pierdut viața după ce o LADA a lovit remorca unui tractor

Un grav accident rutier s-a produs în dimineața zilei de astăzi, în apropierea satului Susleni, raionul Orhei. În urma impactului dintre un autoturism și remorca unui tractor, un băr

Inna