Neînţelegeri între Geely și Volvo

De AutoExpert   |  17 Noiembrie, 2010

Distribuie :

Neînţelegeri între Geely și Volvo



Primele divergențe de păreri, au apărut între echipa de managerii de la Volvo și echipa de management Geely, divergenţele de opinie vin mai ales în ceea ce priveşte viitoarea gama Volvo şi poziţionarea brandului suedez pe piaţă.
Li Shufu, preşedinte Geely, susține: "Eu mi-aş dori ca Volvo să fie un brand premium care să se bată de la egal la egal cu BMW şi Mercedes, dar managerii actuali ai companiei susţin că targetul actual este diferit de cel al celor două mărci germane". O altă părere la care nu ajung managerii sunt modele Volvo care vor fi produse si comnercializate pentru piața Chineză. Managementul Geely optează pentru maşini de segment mare, cei de la Volvo opinează că ar fi mult mai bine ca Volvo să lanseze pe piaţa asiatică modele de segmente mici care să fie ecologice.
La moment constructorul suedez, Volvo produce în China decât două modele, S40 şi S80L, în primele nouă luni ale acestui an Volvo a vandut pe piața Chineza doar 22.700 de unităţi, această cifra este o dovada că Volvo este o nişă cu potenţial pentru piața din China.
"Este normal să avem opinii diferite şi trebuie să lucrăm mult împreună pentru a ajunge la consens. Vom continua să comunicăm mult pentru a obţine acest rezultat. Dar, dacă ei vor ţine neapărat la filosofia lor, voi lăsa de la noi. De ce? pentru că ei au adus Volvo în poziţia în care se află astăzi, deci trebuie să aibă motive clare pentru a-şi susţine poziţia", consideră preşedintele noilor patroni ai celor de la Volvo.

 

Recomandate:

Șoferul unei Skoda, oprit de polițiști. Bărbatul era în stare de ebrietate - Photo
Sociale
Șoferul unei Skoda, oprit de polițiști. Bărbatul era în stare de ebrietate

Șoferul unei Skoda a rămas fără mașină, după ce a fost oprit de polițiștii din capitală. Incidentul a avut loc ieri, pe str. Academician Natalia Gheorghiu. După ce a fost somat să stopez

Inna
Criza energetică reaprinde interesul pentru energie verde în Europa. Vânzările de mașini electrice cresc accelerat - Photo
Sociale
Criza energetică reaprinde interesul pentru energie verde în Europa. Vânzările de mașini electrice cresc accelerat

Scumpirile la petrol și gaze, generate de tensiunile din Orientul Mijlociu, schimbă rapid comportamentul consumatorilor europeni. Tot mai mulți aleg soluții alternative precum energia solară, pom

Inna
Mercedes-Benz GLE primește un facelift, care are peste 3.000 de modificări, tehnologie AI și motoare noi - Photo
Noutăți
Mercedes-Benz GLE primește un facelift, care are peste 3.000 de modificări, tehnologie AI și motoare noi

Mercedes-Benz își reinventează SUV-ul de volum. Noul GLE vine cu un interior complet digitalizat, sisteme avansate de asistență și motorizări îmbunătățite, într-o înc

Inna
BMW prezintă teaserul cu noua generație pentru Seria 3, care va fi similară cu noul i3 - Photo
Noutăți
BMW prezintă teaserul cu noua generație pentru Seria 3, care va fi similară cu noul i3

BMW oferă un prim indiciu despre viitorul Seriei 3. Următoarea generație, programată pentru 2027, va continua tradiția motoarelor termice și va coexista cu varianta electrică bazată pe arhitectur

Inna
Mercedes-Benz GLS reinventat. Faceliftul vine cu tehnologie AI, design nou și rafinament dus la extreme - Photo
Noutăți
Mercedes-Benz GLS reinventat. Faceliftul vine cu tehnologie AI, design nou și rafinament dus la extreme

Mercedes-Benzlansează noul GLS facelift, un SUV de lux cu trei rânduri de scaune care combină opulența unui Mercedes-Benz S-Class cu tehnologie de ultimă generație și motorizări revizuite.

Inna
Noul Mercedes-AMG GLE 53 Hybrid debutează. Are putere apropiată de V8 și tehnologie de ultimă generație - Photo
Noutăți
Noul Mercedes-AMG GLE 53 Hybrid debutează. Are putere apropiată de V8 și tehnologie de ultimă generație

Mercedes-Benz aduce un upgrade major în segmentul SUV-urilor de performanță. Noul AMG GLE 53 Hybrid vine cu aproape 580 CP, autonomie electrică și un interior complet digitalizat. 

Inna