Ninsori abundente pe întreg teritoriul țării! INP vine cu informații și recomandări

De Pavel   |  23 Martie, 2018

Distribuie :

Conform datelor angajaților Inspectoratului Național de Patrulare care activează în mod sporit pe traseele naționale, la moment, în raioanele din zona Centru și Sudul țării se înregistrează precipitații abundente sub formă de zăpadă însoțite de vînt, traficul se desfășoară îngreunat. Astfel, în legătură cu condițiile climaterice nefavorabile, pentru asigurarea securității circulației rutiere, a fost sistată circulația transportului de mare tonaj pe următoarele tronsoane de drum:

- UTA Gagauzia pe traseul M-3, km 178, la ieșirea din orașul Vulcănești direcția spre Giurgiulești;- UTA Gagauzia traseul R28, km 6 + 800, localitatea Bugeac în direcția mun. Chișinău;- r. Cimișlia traseul G 123, între s. Porumbreni și s. Valea Perjei;- traseul M – 3 or. Cimișlia str. Cetatea Albă;- r. Cahul traseul R 34, km 149, s. Văleni;- r. Anenii Noi traseul R-30, km 0, direcția spre Căușeni.

La fel, în contextul că afară continuă să ningă ambundent, iar precipitațiile vor continua și pe parcursul nopții, INP recomandă conducătorilor auto:

- Să verifice starea instalaţiei de încălzire, a nivelul antigelului, a ştergătoarelor de parbriz şi a jetului de apă;- Să verifice starea frânelor. Trebuie menţionat faptul că în localităţi, pe poduri, pe drumurile umbrite sau la semafoare suprafaţa este de regulă mai alunecoasă, fapt pentru care vă recomandăm să folosiţi frâna de motor şi evitarea frânărilor bruşte;- Să nu uite că autovehiculul trebuie dotat cu lanţuri antiderapante, lopată, racletă şi sac cu nisip;- Pentru deplasările în afara localităţilor conducătorii auto trebuie să îşi efectueze alimentarea autovehiculelor cu carburant suficient și să aibă în mașină o pătură;- Dacă autovehiculul începe să derapeze, NU SE FRÂNEAZĂ! Trebuie să se corecteze deplasarea maşinii din virarea volanului şi a diminuarea vitezei de deplasare;- Să conducă cu viteză redusă, chiar dacă starea drumului poate părea bună iniţial, deoarece de-a lungul traseului pot apărea porţiuni cu gheaţă;- Benefic ar fi să aveți o lanternă de buzunar și un termos cu ceai, iar bateria telefonului să fie încărcată.

Totodată, pietonilor li se recomandă să-şi sporească atenţia, să evite pe cât posibil mersul pe carosabil și să se asigure temeinic înaintea traversării drumurilor.

Inspectoratul Național de Patrulare se află la datorie permanent întru acordarea ajutorului cetățenilor, astfel în cazul în care vă aflați într-o dificultate solicitați susținerea celui mai apropriat echipaj de patrulare sau sunați la numărul special 902.

Recomandate:

Criză iminentă în industria auto. Deficitul de magneți din China amenință oprirea producției - Photo
Noutăți
Criză iminentă în industria auto. Deficitul de magneți din China amenință oprirea producției

Industria auto internațională se confruntă cu o amenințare majoră din cauza unei crize iminente de aprovizionare cu magneți fabricați din pământuri rare, proveniți în principal din China.

Inna
McLaren lansează o ediție aniversară 750S Le Mans. Doar 50 de exemplare, pentru pasionații de viteză și istorie - Photo
Noutăți
McLaren lansează o ediție aniversară 750S Le Mans. Doar 50 de exemplare, pentru pasionații de viteză și istorie

McLaren aniversează trei decenii de la triumful său memorabil în celebra cursă de anduranță de 24 de ore de la Le Mans prin lansarea unei versiuni exclusive a modelului 750S. Creată special pent

Inna
Accident mortal în Chișinău: o femeie de 73 de ani a fost lovită de un autocamion, în timp ce traversa legal pe trecerea de pietoni - Photo
Accidente
Accident mortal în Chișinău: o femeie de 73 de ani a fost lovită de un autocamion, în timp ce traversa legal pe trecerea de pietoni

O tragedie a avut loc astăzi, pe strada Vadul lui Vodă din capitală, unde o femeie în vârstă de 73 de ani și-a pierdut viața în urma unui accident rutier.Potrivit informațiilor p

Inna
Ford recheamă peste un milion de mașini. O defecțiune la camera marșarier poate cauza accidente - Photo
Noutăți
Ford recheamă peste un milion de mașini. O defecțiune la camera marșarier poate cauza accidente

Ford a lansat o amplă acțiune de rechemare în service pentru mai bine de un milion de vehicule, ca urmare a unei defecțiuni software care poate duce la blocarea sau întârzierea imagi

Inna