Poliţistul care s-ar face vinovat în accidentul de la Comrat, NU a fost interogat deoarece NU EXISTĂ TEMEI!

De Pavel   |  17 Iulie, 2019

Distribuie :

Tot mai multe semne de întrebare în urma accidentului de la Chirsova care s-a soldat cu moartea unui motociclist. Poliţistul care s-ar face vinovat nu a fost încă interogat, iar camera de la bordul maşinii Inspectoratului Naţional de Patrulare, cât și cea a motociclistului, au dispărut ca prin mister.

Circumstanţele în care s-a produs tragedia, dar şi acţiunile oamenilor legii după producerea acesteia, au constituit subiect de discuţii în cadrul emisiunii "Zi de Zi" de la Publika TV.

Una dintre victimele accidentului a explicat cum s-a întâmplat totul:

"Ne deplasam dinspre Chirsova spre Comrat. Poliţia se deplasa spre sud şi nu era nici un indiciu că ar fi fost maşină de poliţie. Când au realizat că suntem motociclişti, au aprins girofarele şi brusc, special cred, au intrat pe banda noastră de circulaţie, dar pentru noi a fost prea târziu. Am fost aruncat la 20-30 de metri si m-am trezit jos, după care am observat ca şi colegul a avut impact, dar din păcate pentru el era fatal.”

Solicitat telefonic în timpul emisiunii, şeful Procuraturii din autonomia găgăuză a confirmat că, poliţistul care s-ar face vinovat de accident, nu a fost încă interogat deoarece, susţine el, nu ar exista temei pentru acest lucru!!!

"În prezent se desfăşoară mai multe acţiuni ce ţin de expertiză şi cercetare vehiculelor, a hainele motocicliştilor. El va fi interogat în timpul apropiat când vom avea temei să o facem", a declarat Ruslan Caraivan, şeful Procuraturii UTA Găgăuzia.

Iar la întrebarea unde a dispărut camera de la bordul maşinii agenţilor de patrulare, procurorul susţine că aceasta lipsea.

"În momentul deplasării la faţa locului a reprezentantului procuraturii din Găgăuzia, care a participat la investigarea locului accidentului, în maşină nu a fost găsită nicio cameră de înregistrare video, iar toţi ne-au spus că automobilul nu era dotat cu registrator. Am stabilit doar că maşina avea sistem GPS şi vom cere descifrările", a precizat Ruslan Caraivan.

Amintim că accidentul cu implicarea poliției în care un tânăr a decedat a mobilizat aproape o sută de motocicliști la un protest în fața Inspectoratului General de Poliție. Aceştia au semnat şi o petiţie prin care au cerut conducerii IGP transparență în elucidarea circumstanțelor în care s-a produs accidentul de lângă Comrat. 

https://autoexpert.md/diverse/motociclist-decedat-pe-loc-dupa-un-accident-cu-duster-ul-politistilor/

Recomandate:

Volkswagen, între auto și armată. Producătorul inițiază negocieri pentru producție militară în Germania - Photo
Noutăți
Volkswagen, între auto și armată. Producătorul inițiază negocieri pentru producție militară în Germania

Volkswagen ar putea face un pas neașteptat dincolo de industria auto. Pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu, constructorul german analizează posibilitatea unui parteneriat militar, însă pl

Inna
Final neașteptat pentru Afeela. Honda și Sony pun pe stop proiectul electric înainte de lansare - Photo
Noutăți
Final neașteptat pentru Afeela. Honda și Sony pun pe stop proiectul electric înainte de lansare

Unul dintre cele mai ambițioase parteneriate din industria auto-tech se oprește brusc: Honda și Sony renunță la modelele electrice Afeela, chiar înainte ca primul model să ajungă pe piață.Ho

Inna
„Zbura” cu 200 km/h pe viaduct. Un tânăr de 20 de ani, sancționat pentru comportament agresiv în trafic - Photo
Sociale
„Zbura” cu 200 km/h pe viaduct. Un tânăr de 20 de ani, sancționat pentru comportament agresiv în trafic

Un tânăr, după ce s-a lăudat pe rețele că trece podul de pe bd. Dacia cu 200 km/h, a fost identificat și sancționat de oamenii legii. Tânărul este originar din Ungheni și are 20 de ani.&nb

Inna
Lukoil revine. Autoritățile deblochează stațiile în contextul crizei de carburanți - Photo
Noutăți
Lukoil revine. Autoritățile deblochează stațiile în contextul crizei de carburanți

Într-un moment tensionat pentru piața carburanților, autoritățile intervin decisiv: stațiile Lukoil ar putea fi redeschise temporar, pentru a evita un deficit critic de motorină.Stațiile Luk

Inna
Poți achita vinieta și prin EVO. În aplicație a fost integrat un serviciu nou - Photo
Noutăți
Poți achita vinieta și prin EVO. În aplicație a fost integrat un serviciu nou

Achitarea vinietei poate fi acum efectuată și prin intermediul aplicației EVO. Administrația Națională a Drumurilor anunță despre integrarea serviciului de achitare pe platforma guvernamentală. 

Inna
20 de euro pe lună pentru combustibil. Bulgaria vine cu ajutor pentru cetățeni în plină criză - Photo
Sociale
20 de euro pe lună pentru combustibil. Bulgaria vine cu ajutor pentru cetățeni în plină criză

Pe fondul scumpirilor accelerate la carburanți, Bulgaria introduce un mecanism de sprijin financiar pentru populație. Însă ajutorul nu este pentru toată lumea și vine cu condiții stricte.Aut

Inna
Motorina premium va putea fi comercializată la preț de motorină standard - Photo
Noutăți
Motorina premium va putea fi comercializată la preț de motorină standard

În plină stare de urgență, autoritățile intervin pentru a preveni o criză a combustibilului. Noile măsuri vizează atât prețurile la pompă, cât și comportamentul importatorilor.

Inna
Importuri masive de carburanți, dar rezerve limitate. Pentru câte zile mai are Moldova combustibil - Photo
Sociale
Importuri masive de carburanți, dar rezerve limitate. Pentru câte zile mai are Moldova combustibil

În plin context al scumpirilor și incertitudinilor energetice, Republica Moldova își completează stocurile de carburanți. Totuși, cifrele arată o realitate îngrijorătoare: rezervele

Inna