Rolls-Royce lansează Landspeed Collection pentru Wraith și Dawn! Ediția omagiază titularul recordurilor de viteză din anii '30

De Sergiu   |  25 Iunie, 2021

Distribuie :

Rolls-Royce a lansat Landspeed Collection, formată din modelele Wraith, cât și Dawn Black Badge. Colecția Rolls-Royce Landspeed se inspiră din viața și faptele remarcabile ale britanicului George Eyston. Eyston a doborât recordul mondial de viteză terestră de trei ori cu Thunderbolt, mașinărie pusă în mișcare de motoare Rolls-Royce.

Născut în 1897, Eyston a fost un inventator talentat, care nu doar a contribuit la dezvoltarea mașinilor de curse, ci le-a și condus. În 1935, britanicul a plecat în Utah, SUA, către Bonneville Salt Flats, unde acesta a reușit să seteze noi recorduri de viteză în cursele de anduranță de 24 și 48 de ore.

Peste doi ani, britanicul a demonstrat încă o dată o performanță remarcabilă cu Thunderbolt, o mașinărie modificată, cu trei punți, opt roți și o masă de șapte tone. Caroseria ”leviatanului”, era realizată din aluminiu, iar profilul aerodinamic era excepțional. Thunderbolt era animat de două motoare V12 Rolls-Royce R  de 37 litri volum; fiecare producea peste 2.000 CP.

Pentru a aduce un tribut pe măsură temerarilor din trecut și în special lui George Eyston, Rolls-Royce scoate la lumină Landspeed Collection. Cu finisaje Black Badge pentru a marca recordurile lui Eyston, modelele Wraith și Dawn din colecție au o estetică care le leagă de peisajul din Bonneville Salt Flats. Gama cromatică simplă evocă câmpiile întinse de sare și relieful întunecat din fundal.

Duo-ul de mașini de colecție a fost creat cu un finisaj în două tonuri: Diamond Black Metallic și Bonneville Blue, o nouă nuanță personalizată. Producătorul de automobile de lux a spus că această culoare este semnificativă pentru colecție, întrucât suferă tranziții sub lumina soarelui de la albastru deschis la argintiu, care ilustrează atât reflexiile cerului peste Bonneville, cât și întinderile de sare.

x
x
x
x
x
x
x
x

Wraith Landspeed are un plafon ce înfățișează stelele de deasupra Bonneville Salt Flats în 16 septembrie 1938. În această remarcabilă zi, Eyston cu Thunderbolt și-a stabilit al treilea și ultimul record mondial de viteză terestră, care se ridica la 575 km/h. Colecția stelară a fost marcată folosind 2.117 „stele” din fibră optică plasate individual. 

Modelele unice sunt animate de un propulsor twin-turbo de 6.6 litri volum. Wraith Black Badge dezvoltă 623 CP și  un cuplu de 870 Nm, în timp ce Dawn Black Badge oferă 593 CP și un cuplu de 840 Nm.

Producătorul de automobile de lux va fabrica doar 35 de unități din versiunea Wraith Black Badge și 25 de unități  Dawn Black Badge.

x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x

 

 

Recomandate:

Skoda a dezvăluit numele noului SUV electric. Va purta numele Peaq - Photo
Noutăți
Skoda a dezvăluit numele noului SUV electric. Va purta numele Peaq

Noul SUV electric al cehilor, cu 7 locuri, va fi denumit Peaq. Acest SUV fa fi versiunea de serie a conceptului Vision 7S, care a fost dezvăluit cu trei ani în urmă. Debutul lui Peaq es

Inna
2 persoane sunt bănuite că ar fi luat mită pentru a favoriza promovarea examenelor auto. Reacția ASP - Photo
Sociale
2 persoane sunt bănuite că ar fi luat mită pentru a favoriza promovarea examenelor auto. Reacția ASP

Două persoane sunt bănuite că ar fi pretins și acceptat 2.000 de euro pentru a facilita promovarea probelor teoretice și practice la examenul auto. În acest sens, Centrul Național Anticorupție a

Inna
GM frânează cu electrificarea. Politica lui Trump și-a lăsat amprenta - Photo
Noutăți
GM frânează cu electrificarea. Politica lui Trump și-a lăsat amprenta

General Motors a anunțat că va contabiliza o cheltuială de aproximativ 6 miliarde de dolari, ca urmare a deciziei de a reduce semnificativ o parte dintre investițiile destinate vehiculelor electr

Inna
3 persoane au ajuns la spital în urma unui grav accident rutier. Un șofer de 18 ani ar fi vinovat - Photo
Accidente
3 persoane au ajuns la spital în urma unui grav accident rutier. Un șofer de 18 ani ar fi vinovat

Un șofer de 18 ani ar fi provocat un accident rutier în apropierea satului Cubolta, raionul Sângerei. În urma impactului, trei persoane au fost transportate la spital. Accidentul a a

Inna
Honda își modernizează logo-ul, care va fi introdus pe viitoarele modele - Photo
Noutăți
Honda își modernizează logo-ul, care va fi introdus pe viitoarele modele

Constructorul nipon anunță despre modernizarea logo-ului său. Versiunea actualizată va fi introdusă pe viitoarele modele electrice și hibride, începând cu 2027. În continuar

Inna
Subaru prezintă roadele muncii sale. A venit la Salonul Auto de la Bruxelles cu câteva modele electrice noi - Photo
Noutăți
Subaru prezintă roadele muncii sale. A venit la Salonul Auto de la Bruxelles cu câteva modele electrice noi

Noul E-Outback a fost prezentat de către Subaru în cadrul Salonului Auto de la Bruxelles. Acesta este primul crossover electric al mărcii. Crossoverul electric promite 380 CP, tracțiune

Inna