Sebastian Vettel câştigă Marele Premiu al Japoniei 2012

De AutoExpert   |  6 Octombrie, 2012

Distribuie :

Pilotul Red Bull Racing, Sebastian Vettel, a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei care a avut loc în week-end-ul precedent. Această performanţă permite germanului să fie depăşit în clasamentul piloţilor cu doar patru puncte de liderul Fernando Alonso.

Sebastian Vettel a pornit din pole position şi a terminat cursa înaintea piloţilor Felipe Massa de la Ferrari şi Kamui Kobayashi de la Sauber. Pentru Massa a fost primul podium din acest sezon, iar pentru Kobayashi a fost primul din întreaga sa carieră în Formula 1.

În primul viraj al cursei, spaniolul Fernando Alonso, a intrat în contact cu Kimi Raikonen, ce însemnat sfârşitul cursei pentru Alonso. El a derapat şi a ajuns pe pietriş.

Însă nu el a fost unicul care nu a reuşit să ajungă la finish-ul Marelui Premiu al Japoniei, Nico Rosberg a abandonat cursa în acelaşi loc după ce l-a lovit pe Bruno Senna.

Haosul a continuat în virajul al doilea, unde Romain Grosjean l-a acroşat în spate pe Mark Webber. Amândoi au continuat cursa, însă Grosjean a primit o penalizare stop-and-go de zece secunde. Grosjean însă a abandonat chiar în ultima tură, din cauza unor probleme mecanice.

Sebastian Vettel a câştigat cursa cu un avans de 20 de secunde în faţa lui Felipe Massa, iar Kamui Kobayashi a terminat pe trei, în schimb, coechipierul său Sergio Perez a abandonat în turul 20 după ce a pierdut controlul volanului în virajul Spoon în momentul în care lupta cu Lewis Hamilton pentru locul şase. Britanicul a avut astfel o misiune relativ uşoară şi şi-a adjudecat locul cinci după ce a câştigat un loc în faţa lui Raikkonen la prima intrare la boxe.

Nico Hulkenberg a făcut o nouă cursă bună pentru Force India şi s-a clasat pe locul şapte, iar Pastor Maldonado a terminat pentru prima oară în puncte după victoria surpriză obţinută pentru Williams la Barcelona în luna mai. Locurile patru şi cinci au fost ocupate de Jenson Button de la McLaren şi de colegul său de echipă Lewis Hamilton.

Avansul lui Fernando Alonso în clasamentul piloţilor este acum de doar patru puncte în faţa lui Vettel care are 190. În clasamentul constructorilor, Red Bull se află pe primul loc cu 324 de puncte, locul al doilea e ocupat de McLaren cu 283 de puncte, iar pe al treilea loc se află Ferrari cu 263 de puncte.