Sebastian Vettel – triplu campion mondial de Formula 1

De AutoExpert   |  26 Noiembrie, 2012

Distribuie :

Speranţele lui Fernando Alonso pentru o cursă haotică pe ploaie la Interlagos s-au împlinit, însă aceasta nu a fost suficient pentru ca pilotul Scuderiei Ferrari să cucerească titlul mondial în acest sezon.

Condimentată cu câteva reprize de ploaie slabă, ultima cursă de Formula 1 din acest an a oferit un spectacol greu de egalat în care Jenson Button a obţinut victoria pentru McLaren.

Britanicul a decis să rămână pe circuit la prima apariţie a ploii, iar ulterior a profitat la maxim de un acroşaj între Lewis Hamilton şi Nico Hulkenberg pentru prima poziţie. Pilotul echipei Force India a avut şansa unei prime victorii pentru echipa Force India, însă în încercarea de a-l depăşi pe britanic a derapat în primul viraj şi a lovit monopostul McLaren.

Button a avut de îndeplinit o simplă formalitate pentru a trece primul linia de sosire sub Safety Car, după ce Paul di Resta a lovit monopostul de zid pe linia de start-sosire.

Incidentul Hamilton - Hulkenberg, dar şi o depăşire spectaculoasă la start în faţa lui Felipe Massa şi Mark Webber, l-au ajutat pe Alonso să termine pe locul doi, însă acest lucru nu a fost suficient pentru ca spaniolul să cucerească titlul, întrucât Sebastian Vettel a ocupat locul şase.

Germanul a ratat startul, a fost lovit de Bruno Senna în primul tur şi a coborât pe ultima poziţie, pilotând tot restul cursei cu o defecţiune la sistemul de evacuare.

Însă tânărul pilot german el a revenit spectaculos până în zona poziţiei a opta şi a fost primul care a decis să utilizeze pneurile intermediare în ultima treime a cursei. Chiar dacă mecanicii nici măcar nu erau pregătiţi pentru această schimbare de strategie, Vettel a încheiat cursa pe locul şase, cu trei puncte peste Alonso în clasamentul general.

Cu această ocazie, Vettel a devenit la vârsta de 25 de ani şi 145 de zile cel mai tânăr triplu campion mondial din istoria Formulei 1, depăşind recordul stabilit de regretatul Ayrton Senna în 1991 la vârsta de 31 de ani şi 227 de zile.

Ultima poziţie pe podium i-a revenit lui Felipe Massa, în timp ce Mark Webber a salvat locul patru pentru Red Bull în faţa lui Hulkenberg, care în ciuda acroşajului cu Hamilton şi a unei penalizări de tip drive-through a obţinut locul cinci.

În drumul spre locul şase, Vettel l-a depăşit pe final pe Michael Schumacher, care a reuşit astfel să câştige şase puncte la ultima sa cursă în Formula 1.

Jean-Eric Vergne (Toro Rosso), Kamui Kobayashi (Sauber) şi Kimi Raikkonen (Lotus) au ocupat ultimele poziţii care au adus puncte, iar Vitaly Petrov a terminat pe poziţia a 11-a pentru Caterham. Echipa patronată de Tony Fernandes a obţinut astfel cel mai bun rezultat din istorie şi a terminat sezonul pe locul 10 în clasamentul constructorilor, ultima recompensat cu bani de Bernie Ecclestone.

Hamilton a fost unul dintre cei cinci piloţi care au abandonat pe parcursul cursei, astfel că britanicul şi-a încheiat cariera la McLaren într-un mod nefericit înainte de plecarea la Mercedes, în ciuda faptuilui ca a plecat din pole position şi a fost lider până la începerea mai puternică a ploii. Cu toate acestea, Hamilton a reuşit să stabilească cel mai bun timp în cursă în turul 38, când a fost cronometrat cu 1:18.069. În afara britanicului au mai abandonat Romain Grosjean, Pastor Maldonado, Senna şi Sergio Perez.

Este posibil ca Marele Premiu al Braziliei să fie ultima cursă în Formula 1 pentru piloţi precum Kamui Kobayashi, Bruno Senna, Heikki Kovalainen, Vitaly Petrov sau Pedro de la Rosa, întrucât niciunul dintre ei nu are încă un contract valabil pentru 2013.

De asemenea, este posibil ca acesta să fie ultimul Mare Premiu pentru HRT, echipă care la finalul cursei şi-a concediat toţi angajaţii din cauza dificultăţilor financiare şi aşteaptă un investitor salvator până în 30 noiembrie, ziua în care echipa trebuie să plătească taxa de participare în Formula 1 pentru 2013 în valoare de 500.000 de dolari.