Situație neclară în cazul SUV-ului de model Mercedes-Benz GL care a fost făcut scrum în această noapte în capitală.

De Andrei Tabuica | 10 Octombrie, 2015
Oamenii legii investighează o altă versiune decât cea care despre care se vorbea anterior. S-ar părea că nu sucrt circuit-ul a fost cauza din care s-a produs incendiul, dar un obiect explozibil care ar fi fost plasat sub caroseria SUV-ulu. Cel puțin așa susține Adrian Jovmir, șeful Serviciului de presă al Direcției de Poliție din municipiul Chișinău.
Solicitat telefonic, Adrian Jovmir, purtătorul de cuvânt al Direcției de Poliție a Municipiului Chișinău, a precizat pentru Autoexpert.md că martorii oculari ar fi declarat că înainte ca SUV-ul să fi cuprins de flăcări s-a auzit o explozie. Oamenii legii cercetează și versiunea că sub SUV ar fi fost plasat intenționat un obiect explozibil, iar incendiul ar fi fost provocat intenționat, a mai precizat Jovmir.
Unii martori oculari au precizat pentru Autoexpert.md, că în această dimineață la locul incidentului ar fi fost văzuți angajații serviciului BOMBTEH, care cercetau zona. Amintim că un SUV a fost făcut scrum noaptea trecută în centrul capitalei, în jurul orei 02:00, pe strada Alexei Mateevici. Potrivit pompierilor, o cauză preliminară a incendiului ar fi fost un scurt circuit. Totuși, cauza exactă va fi aflată după ce vor fi prezentate toate analizele de laborator și concluziile specialiștilor.