Skoda Karoq propusă într-o nouă versiune numită Scout! Acum SUV-ul oferă tracțiune integrală în standard și elemente noi de caroserie

De Pavel   |  1 August, 2018

Distribuie :

Compania Skoda se bucură de o popularitate de invidiat a SUV-urilor sale și nu scapă ocazia de a mai prezenta câte o nouă versiune a modelelor sale. De această dată, cehii oferă primele fotografii și informații referitoare la Karoq Scout, model care urmează să debuteze în cadrul Salonului Auto de la Paris din luna octombrie.

Din punct de vedere vizual, Karoq Scout se diferă de restul versiunilor prin apariția unor protecții suplimentare argintii, jantele de 18 inch sau opțional de 19 inch și prin logo-ul Scout poziționat pe aripile față. La interior, logo-ul Scout a fost amplasat pe scaune, iar standard, Skoda oferă instrumentarul de bord complet digital, pedale cu elemente din oțel și sistemul de iluminare ambientală cu LED-uri.

Pentru moment, Skoda nu a comunicat garda la sol a versiunii Karoq Scout, însă reprezentanții constructorul ceh declară că sistemul de tracțiune integrală este oferit standard. Fanii motoarelor pe benzină vor avea la dispoziție doar propulsorul de 1.5 litri volum TSI de 150 de cai putere cuplat la o cutie DSG cu șapte rapoarte.

Skoda Karoq Scout va fi disponibil și cu motorul diesel de 2.0 litri TDI în versiunile de 150 CP și 190 CP. Varianta de bază cu 150 CP este echipată cu o cutie manuală cu șase trepte, însă clienții pot alege și o transmisie automată cu șapte rapoarte. În cazul versiunii diesel de 190 CP, cutia DSG cu șapte trepte este standard.