Vettel câştiga la Abu Dhabi

De AutoExpert   |  3 Decembrie, 2009

Distribuie :

Sezonul 2009 al Formulei 1 s-a încheiat cu o victorie categorică a lui Sebastian Vettel pe noul circuit de la Abu Dhabi, germanul profitând însă şi abandonul înregistrat de Lewis Hamilton în turul 21, în urma unor probleme la frâne.  Victoria i-a asigurat lui Vettel locul 2 în clasamentul general al piloţilor, iar performanţa sa a fost completată de coechipierul sau de la Red Bull, Mark Webber, care a terminat pe locul 2. Ultima treaptă a podiumului i-a revenit noului campion mondial Jenson Button, care l-a depăşit la start pe Rubens Barrichello, brazilianul terminând în cele din urmă pe locul 4.Aflată la ultima cursă înainte de retragerea din Formula 1, BMW-Sauber a obţinut un nesperat loc 5 prin Nick Heidfeld. Marea surpriză a fost produsă însă de Kamui Kobayshi, care a obţinut primele sale puncte în Formula 1, la doar cea de-a doua cursă din carieră. Pilotul echipei Toyota a impresionat şi la Abu Dhabi, după ce a reuşit să îl depăşească pe Button în prima parte a cursei şi a profitat de o strategie excelentă cu o singură oprire la boxe. Jarno Trulli a terminat doar pe locul 7, în timp ce ultimul punct pus în joc a fost câştigat de Sebastien Buemi.

Marele Premiu din Abu Dhabi a consemnat ultima cursă în Formula 1 pentru BMW, constructorul german anunţând încă din luna iulie că se va retrage din competiţie la finalul acestui sezon. De asemenea, cursa din Orientul Mijlociu a reprezentat ultima cursă pentru Alonso la Renault, pentru Raikkonen la Ferrari şi pentru Rosberg la Williams. Dintre aceştia, numai Alonso a confirmat numele echipei pentru care va concura în 2010, aceasta fiind Scuderia Ferrari.Pe de alta parte, cursa din Abu Dhabi reprezintă ultima în care echipele din Formula 1 vor utiliza sistemul KERS, tehnologia fiind trecută pe linie moartă în sezonul următor din cauza costurilor ridicate de dezvoltare.