Autonomie extinsă și încărcare rapidă: Skoda lansează Superb PHEV

De Inna   |  17 Ianuarie, 2025

Distribuie :

Skoda a anunțat lansarea a variantei plug-in hybrid (PHEV) pentru noua generație Superb, aducând un mix de tehnologie, performanță și eficiență. Noua versiune va intra în producție în al doilea trimestru al acestui an și promite să redefinească segmentul vehiculelor hibride.

Noul Superb PHEV va fi echipat cu un sistem de propulsie compus dintr-un motor pe benzină de 1.5 litri și un motor electric, oferind o putere totală de 204 CP. Puterea este transmisă către roți printr-o transmisie automată DSG cu 6 rapoarte.

Datorită bateriei cu o capacitate brută de 25.7 kWh, modelul poate atinge o autonomie maximă de 120 de kilometri în modul complet electric, ceea ce îl face ideal pentru deplasările zilnice în oraș sau călătorii mai scurte fără emisii.

Pentru cei preocupați de timpul de încărcare, Skoda oferă soluții rapide și eficiente:

  • Încărcare DC rapidă (50 kW): Reîncărcare de la 10% la 80% în doar 26 de minute.

  • Încărcare AC (11 kW): Încărcare completă în aproximativ 2 ore și jumătate, fie la o priză casnică, fie la stații publice.

Skoda a confirmat că va deschide comenzile pentru noua variantă în săptămânile următoare. 

 

Recomandate:

Bugatti părăsește Grupul Volkswagen și intră complet sub controlul Rimac - Photo
Noutăți
Bugatti părăsește Grupul Volkswagen și intră complet sub controlul Rimac

Un nume legendar din lumea hypercarurilor își schimbă definitiv proprietarul. Tranzacția care redefinește viitorul Bugatti marchează o mutare strategică majoră în industria auto globală.

Inna
Freelander renaște ca brand electric. Primul model surprinde prin dimensiuni și tehnologie - Photo
Noutăți
Freelander renaște ca brand electric. Primul model surprinde prin dimensiuni și tehnologie

După o absență de peste un deceniu, numele Freelander revine în forță, dar într-o formă complet nouă. Primul model al mărcii promite să schimbe percepția asupra SUV-urilor electrice.Gr

Inna
Moldoveanul care a suferit un grav accident rutier în Italia, a decedat - Photo
Accidente
Moldoveanul care a suferit un grav accident rutier în Italia, a decedat

Șoferul de 19 ani, originar din Republica Moldova, care a suferit un grav accident rutier în Italia, s-a stins din viață. După accident, tânărul a fost transportat cu elicopterul la s

Inna
Audi închide un capitol. A1 și Q2 ies din scenă pentru a face loc viitorului electric - Photo
Noutăți
Audi închide un capitol. A1 și Q2 ies din scenă pentru a face loc viitorului electric

Două dintre cele mai accesibile modele Audi își iau rămas bun, după ani de succes pe piață. În locul lor, constructorul german pregătește un model electric complet nou.Audi a confirmat

Inna
Un motociclist a fost amendat cu 140.000 lei. A fost găsit vinovat de mai multe încălcări - Photo
Sociale
Un motociclist a fost amendat cu 140.000 lei. A fost găsit vinovat de mai multe încălcări

Un motociclist, de 30 de ani, a fost amendat cu 140.000 lei. Acesta a condus motocicleta în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat și sub influența substanțelor narcotice. De asemenea, oam

Inna
Revoluție în lumea electrică. Bateriile CATL promit încărcare în câteva minute și autonomie record - Photo
Noutăți
Revoluție în lumea electrică. Bateriile CATL promit încărcare în câteva minute și autonomie record

Timpul lung de încărcare ar putea deveni istorie. Noile baterii prezentate de CATL schimbă regulile jocului, cu performanțe care par desprinse din viitor.CATL a dezvăluit trei tipuri no

Inna