A dat cu maşina într-o groapă iar primăria i-a achitat 11.000 de euro despăgubiri!

De Redactor AE   |  31 Martie, 2017

Distribuie :

Nu, nu s-a întâmplat în Moldova şi nici nu se va întâmpla vreodată, deşi ar putea servi drept un imbold pentru conducătorii auto. Cazul a avut loc în Marea Britanie, unde proprietarul unui supercar exotic a câştigat în instanţă despăgubiri de peste 11.000 de euro.

Bărbatul, posesorul unui Ferrari 458 Italia a dat cu maşina într-o groapă în Londra şi a chemat în instanţă primăria capitalei Regatului Unit. Acesta a câştigat procesul destul de uşor, iar administraţia i-a plătit compensaţii în valoare de 11.200 de euro! Şi nu în zadar, maşina fiind grav avariată.

Mecanicii au constatat că pe lângă roată au fost afectate suspensia şi airbag-ul. Nota de plată pentru piese s-a ridicat la cel puţin 10.500 de euro, iar supercarul a petrecut trei luni în atelierul Ferrari.

"Era o groapa uriaşă. M-ar fi putut proiecta în cineva de pe banda cealaltă şi ar fi putut provoca un accident. Am fost norocos că nu m-am intersectat cu nimeni în acel moment," a declarat proprietarul supercar-ului, citat de 4tuning.ro.

Primăria londoneză a declarat că aceasta a fost cea mai mare compensaţie oferită pentru avarii rezultate în urma unei gropi. La câte gropi avem noi în oraş, am repeta istoria grecilor, datoriile cărora depăşesc bugetul.

Recomandate:

Un Chevrolet Corvette a stabilit un record mondial, după ce a atins 315 km/h cu un pom de Crăciun montat pe plafon - Photo
Noutăți
Un Chevrolet Corvette a stabilit un record mondial, după ce a atins 315 km/h cu un pom de Crăciun montat pe plafon

Un nou record mondial inedit a fost stabilit de un Chevrolet Corvette, care a reușit să atingă 315 km/h, având instalat un brad de Crăciun pe plafon. Tentativa a avut loc cu c&aci

Inna
Un bărbat a fost spulberat de un Mercedes, în timp ce traversa strada pe o trecere de pietoni - Photo
Accidente
Un bărbat a fost spulberat de un Mercedes, în timp ce traversa strada pe o trecere de pietoni

Un șofer de 41 de ani, în timp ce conducea un Mercedes, a lovit un bărbat pe o stradă din localitatea Trușeni. Accidentul s-a produs ieri, 24 decembrie, în jurul orei 18:45. Bărba

Inna