Din februarie vor deveni operaționale încă cinci camere cu radar pentru care s-au cheltuit opt milioane de lei!

De Pavel   |  22 Ianuarie, 2019

Distribuie :

La începutul lunii februarie, pe teritoriul Republicii Moldova vor deveni operaționale încă cinci camere de supraveghere de ultimă generație, pentru care Serivciul Tehnologii Informaționale a cheltuit circa opt milioane de lei și care sunt apte să identifice depășirile limitei de viteză și vehiculele fără revizia tehnică, scrie deschide.md

Serviciul Tehnologii Informaționale a MAI, la sfârșitul lunii noiembrie 2018, a extins sistemul automatizat de supraveghere a circulației rutiere. Astfel, în cinci locuri vor fi instalate echipamente noi ce vor fixa șoferii care depășesc limita de viteză, dar și pe cei ale căror automobile nu au revizia tehnică și nu dispun de certificatul de asigurare.

Potrivit unor surse, care au solicitat să le fie păstrat anonimatul, în prezent, cele cinci camere de supraveghere de ultimă generație au fost deja instalate și activează în regim de testare.

Curând, cei de la STI vor avea buletinele metrologice și, începând din luna februarie, șoferii vor primi amenzi și pentru încălcările menționate mai sus, dacă vor nimeri în vizorul camerelor de supraveghere instalate pe adresele de mai jos:

1) Intersecția bulevardului Alba Iulia cu strada Liviu Deleanu – bd. Alba Iulia, municipiul Chișinău;

2) Strada Drumul Băcioiului 287, municipiul Chișinău;

3) șoseaua Muncești 273 și 692, municipiul Chișinău;

4) instersecția bulevardului Dacia cu strada Băcioi Noi, municipiul Chișinău;

5) comuna Stăuceni, traseul R6, municipiul Chișinău;

La fel ca şi cele vechi, noile aparate video sunt setate să fotografieze maşinile care depăşesc limita de viteză permisă. Astfel, după înregistarea fiecărei încălcări, şoferii indisciplinaţi vor primi o scrisoare prin poştă, în care va fi ataşată imaginea și procesul-contravențional.

Costul total al proiectului se ridică la opt milioane de lei, bani alocaţi din bugetul Serviciului Tehnologii informaţionale.

Recomandate:

Șoferul care a provocat accidentul în urma căruia au decedat doi polițiști, riscă 10 ani de detenție - Photo
Accidente
Șoferul care a provocat accidentul în urma căruia au decedat doi polițiști, riscă 10 ani de detenție

Instanța de judecată a dispus plasarea în arest la domiciliu, pentru 30 de zile, a șoferului de 51 de ani din satul Pelinia, raionul Drochia, suspectat că a provocat accidentul rutier soldat cu

Inna
Ford se apropie de un nou record nedorit. În doar 6 luni, au fost rechemate în service peste 11 milioane de mașini - Photo
Noutăți
Ford se apropie de un nou record nedorit. În doar 6 luni, au fost rechemate în service peste 11 milioane de mașini

După ce a încheiat anul trecut cu un număr record de rechemări în service, Ford este pe cale să depășească propria performanță și în 2026. Constructorul american a inițiat deja 50 de

Inna
Rusia se confruntă cu o criză tot mai gravă a carburanților. Au fost impuse restricții de vânzare în 22 de regiuni - Photo
Sociale
Rusia se confruntă cu o criză tot mai gravă a carburanților. Au fost impuse restricții de vânzare în 22 de regiuni

Restricțiile pentru vânzarea benzinei și motorinei au fost extinse în zeci de regiuni, în timp ce producția internă este afectată de atacurile repetate asupra infrastructurii pe

Inna
După tragedia de la Sângerei, MAI vrea să schimbe regulile. Procedurile de intervenție ale polițiștilor pe trasee vor fi revizuite - Photo
Sociale
După tragedia de la Sângerei, MAI vrea să schimbe regulile. Procedurile de intervenție ale polițiștilor pe trasee vor fi revizuite

Accidentul grav produs în apropierea localității Grigorăuca, soldat cu decesul a doi polițiști aflați în misiune, determină autoritățile să reevalueze măsurile de siguranță aplicate pe dru

Inna