O zi pe an, mașinile ar putea să nu mai circule prin centru Capitalei! Primăria cere părerea locuitorilor

De Pavel   |  5 Aprilie, 2019

Distribuie :

Pentru o zi pe an, mașinile ar putea să nu mai circule prin centru Capitalei, iar străzile ar putea deveni pietonale.

Autoritățile locale vor să facă Capitala mai verde și mai curată. Potrivit reprezentanților primăriei, ziua fără transport ar aduce foarte multe beneficii orășenilor precum reducerea poluării aerului și punerea în valoare a spațiilor publice.

Inițiativa vine din partea Primăriei Chișinău, care a elaborat un chestionar consultativ. În chestionar se mai regăsesc subiecte importante precum:- Reînnoirea parcului de troleibuze- Instalarea unei zone de parcări controlate în oraș- Calmarea traficului în zonele cu școli- Reabilitarea și întreținerea drumurilor- Monitorizarea traficului și optimizarea semafoarelor

Formularul poate fi completat de fiecare locuitor al Capitalei, iar răspunsurile vor sta la baza deciziei autorităților locale. Vezi formularul AICI.

 

Recomandate:

Rusia se confruntă cu o criză tot mai gravă a carburanților. Au fost impuse restricții de vânzare în 22 de regiuni - Photo
Sociale
Rusia se confruntă cu o criză tot mai gravă a carburanților. Au fost impuse restricții de vânzare în 22 de regiuni

Restricțiile pentru vânzarea benzinei și motorinei au fost extinse în zeci de regiuni, în timp ce producția internă este afectată de atacurile repetate asupra infrastructurii pe

Inna