Pierderi de profit și vânzări scăzute, în pofida „gamei de vehicule excelente”. Grupul VAG publică rezultatele financiare

De Inna   |  2 August, 2024

Distribuie :

În primul semestru al anului curent, Grupul Volkswagen nu a obținut rezultate financiare de invidiat. În această perioadă, vânzările grupului german au scăzut peste 2%, împreună cu profitul operațional. 

În primele șase luni ale anului 2024, Grupul Volkswagen a comercializat 4.34 de milioane de mașini la nivel mondial. Acest număr reprezintă o scădere cu 2.4%, dacă să comparăm cu aceeași perioadă din anul 2023. 

În schimb, după primele șase luni, Grupul Volkswagen a avut parte de o creștere de 1.6% a veniturilor din vânzări, până la 158.8 miliarde de euro. Între timp, a fost afectat profitul operațional, care a constituit 10.05 miliarde de euro, ceea ce înseamnă o scădere de 11.4% față de intervalul similar de anul trecut. Inclusiv marja operațională a Grupului a scăzut cu 1%, până la 6.3%.

Potrivit directorului financiar al grupului german, rezultatele obținute sunt sub limita așteptărilor, "... având în vedere gama noastră de vehicule excelente, portofoliul nostru de mărci și amprenta noastră globală", a spus Arno Arlitz