Preşedinţia a depus un denunţ la Procuratură în privinţa înţelegerilor de cartel pe piaţa de carburanţi

De Pavel   |  30 Martie, 2021

Distribuie :

Preşedinţia a depus un denunţ la Procuratură în privinţa înţelegerilor de cartel pe piaţa de carburanţi. Anunțul a fost făcut public de consilierul prezidențial Sergiu Tofilat. Denunţul urmează să fie expediat și Parlamentului împreună cu solicitarea să iniţieze o evaluare externă a activităţii Consiliului Concurenţei. 

Companiile petroliere nici nu se ruşinează să vorbească deschis despre coordonarea preţurilor, iar conducerea Consiliului Concurenţei doarme, fix cum a procedat conducerea BNM când a fost furat miliardul. Încă în 2019 preşedintele Consiliului Concurenţei, Marcel Răducan, anunţa că ei deţin probe directe şi indirecte, că vor aplica sancţiuni, însă nu au întreprins nimic. Iată secvenţa video cu declaraţiile sale la şedinţa comisiei economie, buget şi finanţe din 24.07.2019.

Consecinţele acestui dezmăţ le simţim cu toţii la fiecare modificare de preţuri. Schimbarea coordonată a preţurilor, cu încălcarea metodologiei, este imposibilă fără o coordonare prealabilă. Atât fixarea preţurilor, cât şi neglijenţa în serviciu sunt infracţiuni penale. Cerem Procuraturii Generale să investigheze acest caz şi să atragă la răspundere persoanele vinovate. Dacă au nevoie de ajutor, le sunt la dispoziţie”, scrie Tofilat.

Totodată, consilierul președintelui spune că prima companie petrolieră care va recunoaşte înţelegerea de cartel poate beneficia de o reducere sau chiar scutire de amendă, conform politicii de clemenţă! Astfel celor care se simt cu musca pe căciulă, oficialul le recomandă să se grăbească.

Atenţionez Plenul Consiliului Concurenţei ca în decizia de sancţionare a petroliştilor să nu includă intenţionat formulări, ce vor permite anularea deciziei în instanţa de judecată, ca petroliştii să scape de amenzi, aşa cum s-a întâmplat în 2011.

Denunţul va fi expediat Parlamentului împreună cu solicitarea să iniţieze o evaluare externă a activităţii Consiliului Concurenţei”, a conchis Seriu Tofilat în postarea sa pe Facebook.

Recomandate:

Poliția: pe mai multe porțiuni de drum s-a format polei și gheață. Șoferii sunt îndemnați să conducă cu maximă prudență - Photo
Sociale
Poliția: pe mai multe porțiuni de drum s-a format polei și gheață. Șoferii sunt îndemnați să conducă cu maximă prudență

Pe alocuri se înregistrează precipitații sub formă de ninsoare, iar pe unele porțiuni de drum sunt depuneri de polei și gheațǎ, ceea ce reduce considerabil vizibilitatea și aderența carosab

Inna
Au fost publicate primele imagini neoficiale cu a 5-a generație a SUV-ului BMW X5 - Photo
Noutăți
Au fost publicate primele imagini neoficiale cu a 5-a generație a SUV-ului BMW X5

Au fost publicate primele imagini neoficiale ale BMW X5 de generația a cincea. Celebrul crossover premium se pregătește pentru cea mai importantă transformare din istoria sa. Noul model va benefi

Inna
ASP a modificat traseele de examinare în mai multe orașe din țară - Photo
Sociale
ASP a modificat traseele de examinare în mai multe orașe din țară

Candidații care urmează să susțină proba practică pentru obținerea permisului de conducere trebuie să fie atenți: traseele de examinare au fost schimbate în municipiile Chișinău, Bălți, Ungheni

Inna
Mașini care pot deveni o capcană financiară. Iată ce modele ajung prea devreme în service - Photo
Curiozităţi
Mașini care pot deveni o capcană financiară. Iată ce modele ajung prea devreme în service

În contextul inflației constante și al creșterii prețurilor, achiziția unui automobil presupune tot mai multă prudență. Nimeni nu își dorește ca, la scurt timp după cumpărare, să fie nevoi

Inna