Primele detalii despre noua generație Nissan Qashqai. Când se lansează și ce are nou

De Sergiu   |  13 Noiembrie, 2020

Distribuie :

Se pare că versiunea actuală a binecunosctului Qashqai se pregătește de pensionare. Noua, cea de-a a treia generație Qashqai e setată să apară peste doar câteva luni, în primăvara lui 2021. Acest lucru a fost recent confirmat oficial chiar de Nissan. Noua iterație va utiliza în premieră platforma CMF-C, dezvoltată în parteneriat cu Mitsubishi și Renault, primul model de pe piața din Europa ce-o va avea.

Pe caroserie, constructorul menționează că noua platformă CMF-C folosește cu 50 % mai mult oțel ultra-rezistent făcând-o pe aceasta cu 41 % mai rigidă decât în cazul versiunii actuale, fiind și cu 60 kg mai ușoară. Portierele, aripile și capota sunt realizate din aluminiu, în timp ce alte elemente din material compozit.

Pe față e prevăzută o suspensie MacPherson actualizată, în timp ce pe spate se utilizează o bară de torsiune în echiparea de bază, iar în versiunile situate ierarhic superior va fi prevăzut un sistem multi-link.

Pentru model nu vor mai fi disponibile propulsoare diesel. La debut, SUV-ul va veni cu următoarele motorizări. Este vorba de un benzinar de 1.3 litri volum, disponibil în două versiuni de putere, ce vine completat cu tehnologie mild-hybrid de 12 V ce va fi constituită dintr-o baterie plasată sub podea și un generator prin curea. 

În premieră europeană va fi utilizat și sistemul e-Power, ce la fel e echipat cu un motor pe benzină, care va fi însă utilizat doar pentru a alimenta bateria electrică printr-un generator și un invertor pentru a converti curentul continuu în alternativ.  Astfel, vor fi optimizate consumul și emisiile, propulsia fiind datorată în întregime sistemului electric.

O nouă versiune ProPilot va fi oferită cu elemente optimizate. Sistemul va recunoaște indicatoarele rutiere, adaptând  viteza SUV-ului în consecință și să încetinească proactiv mașina la necesitate.

Parametrii tehnici compleți vor fi dezvăluiți la o dată ulterioară, cel mai probabil, la începutul anului viitor.SUV-ul va fi produs în Regatul Unit, iar livrările vor debuta în prima jumătate a lui 2021.

x
x
x
x
x
x
x
x

 

Recomandate:

Expert: starea drumurilor din Republica Moldova este critică și ar putea continua să se deterioreze - Photo
Sociale
Expert: starea drumurilor din Republica Moldova este critică și ar putea continua să se deterioreze

Starea drumurilor din Republica Moldova este critică. Mai mult, aceasta ar putea, în continuare, să degradeze, potrivit specialistului în siguranță rutieră, Ilie Bricicaru. Potrivit acestu

Inna
177 de utilaje pe traseele naționale. Circulație în condiții de iarnă, polei și ghețuș în mai multe regiuni - Photo
Sociale
177 de utilaje pe traseele naționale. Circulație în condiții de iarnă, polei și ghețuș în mai multe regiuni

Ninsorile și lapovița din timpul nopții au pus la lucru zeci de echipe de drumari. Aproape 1.860 de tone de material antiderapant au fost împrăștiate pe drumurile naționale, iar autoritățile ave

Inna
Încă un „erou” prins cu anvelope de vară. Poliția avertizează șoferii - Photo
Sociale
Încă un „erou” prins cu anvelope de vară. Poliția avertizează șoferii

Un alt șofer a fost oprit în trafic pentru că nu era echipat în conformitate cu condițiile de trafic. Șoferul unui Mercedes-Benz Sprinter circulă cu anvelope de vară. Iar pe lângă fa

Inna
3.000 de km de drumuri din țară, vor fi modernizate până în anul 2029. Planurile autorităților - Photo
Sociale
3.000 de km de drumuri din țară, vor fi modernizate până în anul 2029. Planurile autorităților

3.000 de kilometri de drumuri, din Republica Moldova, vor fi modernizați, potrivit lui Igor Grosu, Președintele Parlamentului. Până în anul 2029, autoritățile planifică să modernizeze rețe

Inna