Ultimile motoare termice de la Audi, vor fi prezentate în 2026

De Inna | 3 Aprilie, 2024
Șeful Audi afirmă că producătorul din Ingolstadt nu va renunța la planurile sale de electrificare a mărcii, în pofida dezvoltării noilor motoare termice. Potrivit oficialului, ultimile motoare cu ardere internă vor fi prezentate în 2026.
Deși piața mașinilor electrice trece acum printr-o perioadă destul de complicată, Audi continuă să stea ferm pe poziția cu privire la electrificarea mărcii. Potrivit lui Gernot Dollner, șeful mărcii, în 2024 și 2025, germanii vor lansa cel puțin 20 de modele noi și au intenția să elimine motoarele cu combustie internă, în Europa și America de Nord, până în 2033.
Treptat, Audi va ieși din segmentul mașinilor termice, odată ce dezvoltarea acestora mai mult nu va fi fezabilă, în special din considerente economice.
"Ultimele noastre motoare cu combustie, pe care le vom prezenta în 2026, nu vor fi probabil puse în vânzare decât în anul următor. Dacă presupunem un ciclu de viață clasic de șapte ani, suntem pregătiți pentru mijlocul deceniului următor", afirmă oficialul.
De asemenea, Dollner consideră că tranziția la o mobilitate totalmente electrică, este unica soluția de a respecta cerințele cu privire la emisiile CO2.