Volkswagen testează un posibil Golf R 350 pe Nürburgring: detalii despre noul prototip de performanță

De Inna   |  25 August, 2025

Distribuie :

Circuitul Nürburgring Nordschleife rămâne locul preferat de marii constructori auto pentru dezvoltarea și testarea viitoarelor modele de performanță. Aici au fost surprinse recent imagini cu un prototip Volkswagen Golf R, care ar putea anunța lansarea unei versiuni speciale, fie noul Golf R 350, fie varianta Golf R Clubsport.

Fotografiile spion arată că la volanul mașinii s-a aflat chiar unul dintre piloții de teste oficiali ai mărcii germane. Modelul camuflat prezintă câteva elemente revizuite față de actuala versiune de serie. Printre acestea se remarcă o capotă redesenată cu prize de aer suplimentare pentru o răcire mai eficientă, un spoiler frontal modificat, dar și un radiator mărit.

De asemenea, prototipul dispune de un sistem de frânare de înaltă performanță, cu etriere inscripționate cu litera „R”, precum și de un sistem de evacuare cu patru terminații, specific modelelor sportive ale gamei.

La capitolul motorizare, există speculații că propulsorul turbo de 2.0 litri ar putea beneficia de un plus de putere. În prezent, versiunea Golf R standard oferă 333 CP și 420 Nm, asociate unei cutii automate DSG cu 7 trepte și sistemului de tracțiune integrală 4Motion. Cu aceste resurse, hot-hatch-ul german accelerează de la 0 la 100 km/h în 4.6 secunde și atinge o viteză maximă limitată electronic la 250 km/h.

Dacă zvonurile se confirmă, viitoarea versiune Golf R ar putea marca un nou vârf de performanță pentru modelul compact de la Volkswagen, transformându-l într-un rival și mai serios pentru competitori precum Audi RS 3 sau Mercedes-AMG A45 S.

Recomandate:

Mercedes pregătește o nouă eră a luxului electric: primele imagini cu succesorul electric al Clasei S - Photo
Noutăți
Mercedes pregătește o nouă eră a luxului electric: primele imagini cu succesorul electric al Clasei S

Mercedes-Benz a publicat primele imagini teaser ale unui nou model complet electric, care ar putea reprezenta versiunea cu emisii zero a berlinei de lux Clasa S. Constructorul german își continu

Inna
Boom auto în Europa și Asia Centrală: Republica Moldova, printre țările cu cea mai mare creștere a înmatriculărilor - Photo
Noutăți
Boom auto în Europa și Asia Centrală: Republica Moldova, printre țările cu cea mai mare creștere a înmatriculărilor

Un nou raport al Băncii Mondiale, intitulat „Locuri de muncă și prosperitate – Actualizarea economică pentru Europa și Asia Centrală, ediția de toamnă 2025”, arată că numărul î

Inna
Timp de câteva zile, va fi sistat traficul rutier pe str. Nicolae Costin, din Buiucani - Photo
Sociale
Timp de câteva zile, va fi sistat traficul rutier pe str. Nicolae Costin, din Buiucani

În perioada 15-18 octombrie, va fi sistat traficul rutier pe str. Nicolae Costin, din Buiucani. Măsura va fi valabilă între orele 09:00 - 19:00. Primăria argumentează decizia prin necesita

Inna
Un alt pod rutier va fi reparat capital. Investiția este de aproape 12 milioane de lei - Photo
Sociale
Un alt pod rutier va fi reparat capital. Investiția este de aproape 12 milioane de lei

Podul peste râul Lunguța, situat în apropierea localității Corten, raionul Taraclia, va fi supus unei reparații capitale. Acesta este realizat din beton armat și are o lungime totală

Inna