Volvo scrie istorie: un milion de mașini plug-in hybrid vândute și o cotă importantă din piață

De Inna   |  3 Octombrie, 2025

Distribuie :

Volvo a bifat o etapă importantă în strategia sa de electrificare, ajungând la pragul de un milion de automobile echipate cu sistem de propulsie plug-in hybrid comercializate la nivel global. Astfel de versiuni reprezintă astăzi aproape 25% din vânzările totale ale mărcii suedeze.

Modelul cu numărul 1.000.000 a fost livrat în luna septembrie curent, la 13 ani după ce Volvo a introdus primul său PHEV, o variantă diesel-hibrid a vechiului V60, lansată în 2012. De atunci, gama plug-in hybrid a companiei s-a extins constant, iar cererea a crescut semnificativ.

Doar în prima jumătate a anului 2025, automobilele Volvo cu tehnologie PHEV au reprezentat 23% din vânzările brandului. Evoluția este vizibilă și în cifrele de producție: dacă în 2019 erau livrate circa 46.000 de unități, până în 2024 volumul a urcat la peste 177.000 de exemplare.

Un rol esențial în succesul mărcii îl are SUV-ul XC60 în versiune plug-in hybrid, care a fost cel mai vândut PHEV premium din Europa în 2024 și domină segmentul deja de trei ani consecutivi.

În prezent, Volvo oferă clienților cinci modele echipate cu sisteme hibride cu încărcare la priză, demonstrând că tehnologia PHEV rămâne un pilon important în tranziția către o gamă complet electrică.

Recomandate:

Petrolul a depășit pragul de 100 de dolari pe baril pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu - Photo
Sociale
Petrolul a depășit pragul de 100 de dolari pe baril pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu

Prețurile petrolului au urcat brusc în tranzacțiile asiatice de joi dimineață, depășind temporar pragul de 100 de dolari pe baril. Creșterea este alimentată de tensiunile din Orientul Mijlociu ș

Inna
BMW relansează luxul? Bavarezii se pregătesc pentru prezentarea noului 7 Series - Photo
Noutăți
BMW relansează luxul? Bavarezii se pregătesc pentru prezentarea noului 7 Series

La patru ani distanță, de la prezentarea actualei Seria 7, în caroseria G70, bavarezii prezintă un prim teaser cu facelift-ul modelului de lux. Din teaserul publicat, nu se evidențiază

Inna
Accident matinal lângă Cojușna. Un șofer a ajuns la spital după impactul dintre două mașini - Photo
Accidente
Accident matinal lângă Cojușna. Un șofer a ajuns la spital după impactul dintre două mașini

Un accident rutier s-a produs în această dimineață, în apropierea localității Cojușna din raionul Strășeni. În urma coliziunii dintre două automobile, unul dintre șoferi a fost trans

Inna
ANRE: benzinăriile nu pot limita vânzarea de carburant dacă au stoc. Companiile riscă sancțiuni - Photo
Sociale
ANRE: benzinăriile nu pot limita vânzarea de carburant dacă au stoc. Companiile riscă sancțiuni

Stațiile de alimentare nu au dreptul să restricționeze cantitatea de combustibil vândută clienților atunci când produsul este disponibil în stoc. Directorul Agenției Naționale pentru

Inna