Actualizările software, realizate de la distanță, reprezintă un pericol. Atenționarea specialiștilor

De Inna   |  21 Iulie, 2026

Distribuie :

Utilizarea tot mai extinsă a tehnologiei over-the-air (OTA) pentru actualizarea software-ului vehiculelor face industria auto mai vulnerabilă la atacuri cibernetice şi ridică probleme de securitate naţională, avertizează experţi citaţi de CNBC, potrivit News.ro. 

Tehnologia OTA permite transmiterea prin internet a actualizărilor de software, firmware, remedieri şi alte date către vehiculele conectate, fără ca acestea să fie aduse într-un service.

Tesla a fost primul constructor auto care a introdus pe scară largă actualizările OTA, începând cu 2012 pentru Model S, iar între timp această tehnologie a devenit o componentă standard pentru o mare parte a industriei auto.

Specialiştii afirmă că sistemul oferă avantaje importante, deoarece permite remedierea rapidă a problemelor şi instalarea de noi funcţii fără rechemarea maşinilor în service, reducând costurile pentru producători şi proprietari.

Totuşi, extinderea acestor sisteme a generat îngrijorări privind securitatea cibernetică, în special în domeniul transporturilor.

Gabriel Lim, analist la S. Rajaratnam School of International Studies din Singapore, consideră că tehnologia OTA reprezintă "o problemă unică de securitate naţională", avertizând că, pe lângă riscurile privind protecția datelor, există posibilitatea ca un actor străin să interfereze cu sistemele de control ale unui vehicul aflat în mers.

În luna mai, American Enterprise Institute a recomandat Statelor Unite să înăsprească verificările de securitate pentru vehicule, să limiteze utilizarea anumitor componente hardware şi software produse în străinătate și să impună obligații suplimentare privind transparența datelor colectate de automobile.

Preocupările au fost amplificate după ce compania norvegiană de transport Ruter a testat, anul trecut, două autobuze și a descoperit că unul dintre ele putea fi accesat de la distanță prin rețeaua mobilă, utilizând o cartelă SIM din România.

Potrivit raportului companiei, producătorul ar fi putut, cel puțin teoretic, să oprească sau să scoată din funcțiune autobuzul prin intermediul conexiunii mobile.

Investigaţia a determinat autorităţile din Marea Britanie și Danemarca să analizeze riscurile asociate acestor sisteme, iar Departamentul britanic al Transporturilor a anunțat că lucrează împreună cu Centrul Naţional pentru Securitate Cibernetică pentru evaluarea situaţiei.

Deşi verificările au vizat autobuze produse de compania chineză Yutong, experţii subliniază că problema nu este legată de un anumit producător sau de o anumită ţară, ci de răspândirea tehnologiei OTA în întreaga industrie.

Aceleaşi sisteme sunt utilizate tot mai frecvent şi în alte domenii, inclusiv în transportul maritim şi feroviar, în industria aerospaţială, în special pentru drone, precum şi în utilaje industriale şi robotică.

Specialiştii consideră că, pe măsură ce tehnologia OTA devine omniprezentă, guvernele şi companiile trebuie să stabilească standarde mai stricte de securitate şi să îşi asume responsabilitatea pentru modul în care aceste sisteme sunt implementate şi protejate împotriva atacurilor cibernetice.

Recomandate:

Ford introduce două ediții speciale pentru Puma. Black Edition și ST Edition, fiecare cu o destinație proprie - Photo
Noutăți
Ford introduce două ediții speciale pentru Puma. Black Edition și ST Edition, fiecare cu o destinație proprie

Ford și-a extins gama Puma prin lansarea a două ediții speciale, dezvoltate separat pentru variantele electrică și termică ale crossoverului produs la uzina din Craiova. Noile versiuni poartă denumiri

Inna
Mercedes-Maybach GLS facelift debutează oficial. SUV-ul de lux primește un design revizuit și tehnologii noi pentru confort și dinamică - Photo
Noutăți
Mercedes-Maybach GLS facelift debutează oficial. SUV-ul de lux primește un design revizuit și tehnologii noi pentru confort și dinamică

Mercedes-Benz a prezentat oficial versiunea restilizată a SUV-ului de lux Mercedes-Maybach GLS. Modelul beneficiază de o serie de modificări estetice, tehnologii noi dedicate confortului și îmbu

Inna
Opel își extinde producția în afara Europei. Constructorul german va deschide o uzină în Algeria, unde vor fi fabricate și motoare - Photo
Noutăți
Opel își extinde producția în afara Europei. Constructorul german va deschide o uzină în Algeria, unde vor fi fabricate și motoare

Opel își continuă strategia de extindere pe piețele internaționale și a confirmat că va construi o nouă uzină în Algeria. Viitoarea facilitate industrială va produce atât automobile,

Inna
ANRE majorează marja comercială pentru carburanți. În prețul benzinei și motorinei va fi inclusă o nouă componentă de 48 de bani pe litru - Photo
Noutăți
ANRE majorează marja comercială pentru carburanți. În prețul benzinei și motorinei va fi inclusă o nouă componentă de 48 de bani pe litru

Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat, în ședința publică de astăzi, modificarea marjei comerciale specifice aplicate la comer

Inna