Ai fost amendat în Bulgaria? Acum ești obligat să achiți amenda pe loc, altfel riști să rămâi fără plăcuțe
De Inna | 10 Noiembrie, 2025
Bulgaria a emis noi reglementări ce ține de circulația rutieră. Acum, dacă ai fost amendat pe teritoriul acestei țări, vei fi nevoit să o achiți pe loc, potrivit Ambasadei Republicii Moldova în Moldova.
Noua reglementare este valabilă în cazul conducătorilor auto care nu sunt domiciliați în Bulgaria. Amenda va fi achitată exclusiv prin card bancar. În acest sens, autospecialele poliției au fost echipate cu terminale POS. De precizat că plățile în numerar nu pot fi realizate. Iar dacă plata nu este posibilă, atunci șoferul va fi însoțit până la cel mai apropiat terminal de plată.
Dacă șoferul refuză să achite amenda, atunci polițiștii pot reține certificatul de înmatriculare și plăcuțele, printr-un ordin emis de agentul constatator. Acest ordin are o valabilitate de trei luni, cel mult, și poate fi anulat în orice moment dacă amenda va fi achitată în respectivul interval.
Prin această decizie, autoritățile bulgare urmăresc scopul de a colecta toate amenzile și de a reduce cazurile de neplată a acestora.