Colecție rară de BMW-uri M - scoasă la licitație la Munchen: 22 de sportcaruri evaluate la 3.5 milioane de euro

De Inna   |  25 Septembrie, 2025

Distribuie :

La Munchen a fost scoasă la licitație o impresionantă colecție de modele BMW de performanță. Sub ciocan vor ajunge peste 20 de sportcaruri bavareze din diferite perioade, majoritatea aflate într-o stare aproape nouă.

Colecția, denumită „The Best of M”, include 22 de automobile sport, dintre care cele mai multe provin din divizia BMW Motorsport. Valoarea totală a vehiculelor este estimată la circa 3.5 milioane de euro, potrivit casei de licitații RM Sotheby’s.

Mașinile se află într-o condiție impecabilă, multe dintre ele fiind adevărate „capsule ale timpului”, cu un rulaj extrem de mic. De exemplu, un BMW Z1 Roadster din 1990 are doar 83 km la bord, iar un BMW M3 CRT din 2011 a parcurs numai 168 km.

x
x
x
x

Cel mai vechi exemplar al colecției este un BMW 2002 Turbo din 1975, iar cel mai valoros este legendarul BMW M1 din 1980, pentru care se așteaptă o sumă de până la 600.000 de euro.

Printre piesele de rezistență se numără și un BMW Z8 Alpina din 2003, evaluat la 380.000 de euro, un BMW M3 GTS din 2010 cu doar 176 km rulați, estimat la 280.000 de euro, dar și un celebru BMW M3 E30 Sport Evolution din 1990, cotat la 250.000 de euro.

x
x
x
x
x

Colecția mai reunește cel puțin nouă exemplare BMW M3 din toate generațiile, alături de trei modele BMW M4, compacte precum BMW 1M și M2, dar și variante sportive ale roadsterelor BMW Z3 M și Z4 M.

Recomandate:

Boom auto în Europa și Asia Centrală: Republica Moldova, printre țările cu cea mai mare creștere a înmatriculărilor - Photo
Noutăți
Boom auto în Europa și Asia Centrală: Republica Moldova, printre țările cu cea mai mare creștere a înmatriculărilor

Un nou raport al Băncii Mondiale, intitulat „Locuri de muncă și prosperitate – Actualizarea economică pentru Europa și Asia Centrală, ediția de toamnă 2025”, arată că numărul î

Inna
Un alt pod rutier va fi reparat capital. Investiția este de aproape 12 milioane de lei - Photo
Sociale
Un alt pod rutier va fi reparat capital. Investiția este de aproape 12 milioane de lei

Podul peste râul Lunguța, situat în apropierea localității Corten, raionul Taraclia, va fi supus unei reparații capitale. Acesta este realizat din beton armat și are o lungime totală

Inna
Timp de câteva zile, va fi sistat traficul rutier pe str. Nicolae Costin, din Buiucani - Photo
Sociale
Timp de câteva zile, va fi sistat traficul rutier pe str. Nicolae Costin, din Buiucani

În perioada 15-18 octombrie, va fi sistat traficul rutier pe str. Nicolae Costin, din Buiucani. Măsura va fi valabilă între orele 09:00 - 19:00. Primăria argumentează decizia prin necesita

Inna
Mercedes pregătește o nouă eră a luxului electric: primele imagini cu succesorul electric al Clasei S - Photo
Noutăți
Mercedes pregătește o nouă eră a luxului electric: primele imagini cu succesorul electric al Clasei S

Mercedes-Benz a publicat primele imagini teaser ale unui nou model complet electric, care ar putea reprezenta versiunea cu emisii zero a berlinei de lux Clasa S. Constructorul german își continu

Inna