Cutia manuală a rămas prezentă doar pe 12% din totalul de automobile noi!

De Pavel   |  27 Aprilie, 2020

Distribuie :

Statisticile care vizează vânzările de mașini noi din SUA ne dau de înțeles că, cutiile manuale se îndreaptă încet, dar sigur, spre a fi ”un tip de transmisie din trecut”.

Potrivit CNBC, în anul 2006, circa 47% dintre vehiculele noi de pe piața americană au fost oferite cu transmisie manuală ca opțiune, iar zece ani mai târziu, în 2016, acest număr a scăzut până la 27%! În timp ce branduri precum Porsche sau BMW încă oferă cutiile manuale pentru entuziaști, acest lucru rămâne a fi neprofitabil pentru majoritatea producătorilor, din cauza scăderii dramatice a cererii, de mașini cu trei pedale.

În această ordine de idei, aceeași sursă informează că în 2020, cutia manuală a rămas prezentă pe doar 12% dintre mașinile comercializate, sau 41 din 327 de modele noi.

Probabil motivul este că transmisiile automate moderne, considerate anterior ineficiente și nesigure, sunt mult mai "inteligente" astăzi, oferind vehiculelor o accelerare și o economie mai mare a combustibil. În cele din urmă, acestea sunt considerate de către șoferi, mult mai comode în exploatarea zilnică.

Recomandate:

Șoferii care au circulat pe banda pentru bicicliști, de pe str. 31 August 1989, au fost identificați și sancționați - Photo
Sociale
Șoferii care au circulat pe banda pentru bicicliști, de pe str. 31 August 1989, au fost identificați și sancționați

Mai mulți șoferi au circulat pe banda destinată bicicliștilor la intersecția străzilor 31 August 1989 și Vasile Alecsandri, din capitală. Astfel, aceștia au încălcat Regulamentul Circulației Rut

Inna