Dacă ai comis infracțiuni rutiere grave, riști să rămâi cu permisul suspendat pe tot teritoriul UE

De Inna   |  8 Februarie, 2024

Distribuie :

Pe 6 februarie curent, deputații europeni au susținut că infracțiunile rutiere grave, precum depășirea vitezei legale sau conducerea sub influența alcoolului, ar trebui să implice interzicerea dreptului de a conduce în întreaga Uniune Europeană. 

Actualmente, dacă un șofer își pierde permisul din cauza unei infracțiuni rutiere într-o țară UE diferită de cea care i-a eliberat permisul, sancțiunea se aplică, în cea mai mare parte, doar în țara în care a avut loc infracțiunea și nu generează restricții în restul UE.

Pentru a asigura o aplicare coerentă a suspendării, restricției sau retragerii permisului de conducere al unui nerezident în toate țările UE, noile reguli cer ca această decizie să fie comunicată țării UE care a eliberat permisul de conducere.

Infracțiuni considerate periculoase, cum ar fi conducerea fără un permis valabil, ar urma să fie adăugate la lista infracțiunilor grave de circulație, alături de conducerea sub influența alcoolului și accidentele mortale, declanșând schimbul de informații privind decăderea din dreptul de a conduce. De asemenea, conducerea cu o viteză cu 50 km/h peste limita legală și depășirea cu 30 km/h a limitei de viteză în zone rezidențiale ar putea duce la interzicerea dreptului de a conduce.

Eurodeputații au propus o limită de viteză mai mică pentru zonele rezidențiale. Prin urmare, depășirea cu 30 km/h a limitei de viteză în aceste zone ar putea determina pierderea sau suspendarea permisului de conducere.

Parlamentul propune stabilirea unui termen de zece zile lucrătoare pentru ca țările UE să se informeze reciproc cu privire la deciziile privind decăderea din dreptul de a conduce și un alt termen de 15 zile lucrătoare pentru a decide dacă decăderea din dreptul de a conduce se va aplica în întreaga UE. Șoferul în cauză ar trebui să fie informat despre o decizie finală în termen de șapte zile lucrătoare, conform propunerii eurodeputaților.

Proiectul de norme privind efectul la nivelul Uniunii Europene al anumitor decăderi din dreptul de a conduce a fost adoptat cu 372 de voturi pentru, 220 de voturi împotrivă și 43 de abțineri. Parlamentul a încheiat prima lectură, iar odată ce Consiliul nu și-a exprimat încă poziția, noul Parlament ales în iunie 2024 va continua lucrul asupra acestei legi.

Recomandate:

Guvernul României vrea să impună restricții pentru șoferii începători și să limiteze accesul la mașini puternice - Photo
Sociale
Guvernul României vrea să impună restricții pentru șoferii începători și să limiteze accesul la mașini puternice

Regulile de trafic ar putea fi rescrise substanțial pentru persoanele care abia și-au obținut permisul de conducere, după ce Guvernul României a emis un aviz favorabil unui proiect de lege ce pr

Inna
Grav accident la Sângerei. 7 persoane, dintre care 2 copii, au ajuns la spital - Photo
Accidente
Grav accident la Sângerei. 7 persoane, dintre care 2 copii, au ajuns la spital

Șapte persoane, inclusiv doi copii mici, au ajuns la spital după un accident rutier petrecut duminică, 16 noiembrie, în jurul orei 17:45, pe drumul R-13, în apropiere de localitatea Cubolt

Inna
Un bărbat de 38 de ani a fost descarcerat din fiarele mașinii sale, după ce a suferit un accident violent - Photo
Accidente
Un bărbat de 38 de ani a fost descarcerat din fiarele mașinii sale, după ce a suferit un accident violent

În dimineața zilei de astăzi, salvatorii IGSU din nordul țării au fost solicitați de urgență pe șoseaua de centură a municipiului Bălți, după ce două autoturisme au fost implicate într-un

Inna