Doi tineri reținuți pentru furtul plăcuțelor mașinilor din Ucraina! Returnarea costa până la 2.000 euro

De Pavel   |  25 Martie, 2022

Distribuie :

Doi tineri cu vârstele originari din raionul Ialoveni, de 18 și 24 de ani, au fost reținuți de ofițerii secției investigare infracțiuni din cadrul Direcției de Poliție a mun. Chișinău și IP Centru, fiind suspectați de comiterea  sustragerilor plăcuțelor cu numere de înmatriculare UA.

Polițiștii au dispus un șir de măsuri speciale de investigație și urmărire penală, acumulând probe concludente și stabilind complicitatea suspecților în cel puțin 8 cazuri de sustragere a plăcuțelor de înmatriculare cu numere de înmatriculare UA.

Urmare a acțiunilor întreprinse de forțele de drept suspecții au fost reținuți. Aceștia au recunoscut și comunicat angajaților unde au ascuns plăcuțele de înmatriculare, ulterior fiind ridicate. Tinerii au fost escortați la inspectorat pentru audieri și stabilirea tuturor circumstanțelor.

În cadrul acțiunilor procesual penale tinerii și-au recunoscut vina  comunicând că au sustras plăcuțele de înmatriculare cu numere străine din sectorul Centru și lăsau câte un bilețel pe parbrizul automobilului unde era indicat ca banii, drept recompensă, să fie transferați prin Telegram. Tinerii cereau pentru returnarea numerelor de la 100 la 2.000 de euro.

Polițiștii continuă măsurile de investigație și urmărire penală pentru stabilirea complicității acestora și în alte cazuri.

 

Recomandate:

Ford pierde 8.2 miliarde de dolari în 2025. Cel mai slab trimestru din ultimii 17 ani - Photo
Noutăți
Ford pierde 8.2 miliarde de dolari în 2025. Cel mai slab trimestru din ultimii 17 ani

Ford a încheiat anul 2025 cu o pierdere netă de 8.2 miliarde de dolari, pe fondul restructurării diviziei de vehicule electrice și al presiunilor externe. Ultimul trimestru al anului a marcat ce

Inna
BMW recheamă sute de mii de mașini în service. Există riscul unui incendiu în timpul deplasării - Photo
Noutăți
BMW recheamă sute de mii de mașini în service. Există riscul unui incendiu în timpul deplasării

Sute de mii de BMW-uri vor fi rechemate în service din cauza unei defecțiuni tehnice care poate provoca incendii. Vor fi rechemate vehiculele produse în perioada iulei 2020 - 2022. 

Inna
Un șofer circula cu 155 km/h pe centura Chișinăului. Polițiștii l-au stopat - Photo
Sociale
Un șofer circula cu 155 km/h pe centura Chișinăului. Polițiștii l-au stopat

Șoferul unui BMW a fost stopat de polițiștii Secției escortă și misiuni speciale a INSP pe traseul M-2 (centura municipiului Chișinău). Acesta a fost stopat pentru încălcarea limitei de vit

Inna