Guvernul României și-a asumat scoaterea din circulație a 250.000 de mașini mai vechi de 15 ani!

De Pavel   |  15 Decembrie, 2021

Distribuie :

România continuă lupta cu mașinile vechi și stimularea întineririi parcului de automobile din țară. Potrivit  Ministrului român al Mediului, Tanczos Barna, până în 2026 vor fi scoase din circulație 250.000 de vehicule mai vechi de 15 ani.

Oficialul susține că programul Rabla 2022 va demara în data de 1 februarie. Astfel, Guvernul caută soluții pentru descurajarea achiziționării de mașini vechi, în contextul în care vârsta medie a parcului auto național este una ridicată. S-a discutat inclusiv despre introducerea unei noi taxe pentru mașinile poluante, dar încă nu a fost luată o decizie finală în acest sens.

"Guvernul și-a asumat prin PNRR ca, până în 2026, să scoată din circulație 250.000 de vehicule mai vechi de 15 ani, aceasta fiind condiția ca România să primească fonduri europene pentru construirea de autostrăzi", a declarat Ministrul Mediului.

Programul Rabla este unul dintre mecanismele prin care șoferii din România sunt stimulați să-și achiziționeze mașini noi. În 2021, bugetul acestui program a fost dublat, iar suma totală de finanțări în cazul vehiculelor electrice a fost triplată!

Ministrul insistă că, pe viitor cei vor să își schimbe mașinile mai vechi de 15 ani, dar situația financiară nu le permite achiziționarea unei mașini noi, vor primi "un sprijin semnificativ". Între timp, autoritățile caută soluții de eficientizare a programelor Rabla Clasic și Rabla Plus.

"Analizăm varianta tichetelor multiple, analizăm varianta obligativității pentru mașinile electrice de a scoate obligatoriu din circulație o mașină veche, analizăm impactul programului asupra mașinilor mai vechi de 15 ani sau mai vechi de 8 ani", a mai adăugat Tanczos Barna.

 

Recomandate:

Mercedes-Benz GLE primește un facelift, care are peste 3.000 de modificări, tehnologie AI și motoare noi - Photo
Noutăți
Mercedes-Benz GLE primește un facelift, care are peste 3.000 de modificări, tehnologie AI și motoare noi

Mercedes-Benz își reinventează SUV-ul de volum. Noul GLE vine cu un interior complet digitalizat, sisteme avansate de asistență și motorizări îmbunătățite, într-o înc

Inna
BMW prezintă teaserul cu noua generație pentru Seria 3, care va fi similară cu noul i3 - Photo
Noutăți
BMW prezintă teaserul cu noua generație pentru Seria 3, care va fi similară cu noul i3

BMW oferă un prim indiciu despre viitorul Seriei 3. Următoarea generație, programată pentru 2027, va continua tradiția motoarelor termice și va coexista cu varianta electrică bazată pe arhitectur

Inna
Criza energetică reaprinde interesul pentru energie verde în Europa. Vânzările de mașini electrice cresc accelerat - Photo
Sociale
Criza energetică reaprinde interesul pentru energie verde în Europa. Vânzările de mașini electrice cresc accelerat

Scumpirile la petrol și gaze, generate de tensiunile din Orientul Mijlociu, schimbă rapid comportamentul consumatorilor europeni. Tot mai mulți aleg soluții alternative precum energia solară, pom

Inna
Mercedes-Benz GLS reinventat. Faceliftul vine cu tehnologie AI, design nou și rafinament dus la extreme - Photo
Noutăți
Mercedes-Benz GLS reinventat. Faceliftul vine cu tehnologie AI, design nou și rafinament dus la extreme

Mercedes-Benzlansează noul GLS facelift, un SUV de lux cu trei rânduri de scaune care combină opulența unui Mercedes-Benz S-Class cu tehnologie de ultimă generație și motorizări revizuite.

Inna
Noul Mercedes-AMG GLE 53 Hybrid debutează. Are putere apropiată de V8 și tehnologie de ultimă generație - Photo
Noutăți
Noul Mercedes-AMG GLE 53 Hybrid debutează. Are putere apropiată de V8 și tehnologie de ultimă generație

Mercedes-Benz aduce un upgrade major în segmentul SUV-urilor de performanță. Noul AMG GLE 53 Hybrid vine cu aproape 580 CP, autonomie electrică și un interior complet digitalizat. 

Inna
Șoferul unei Skoda, oprit de polițiști. Bărbatul era în stare de ebrietate - Photo
Sociale
Șoferul unei Skoda, oprit de polițiști. Bărbatul era în stare de ebrietate

Șoferul unei Skoda a rămas fără mașină, după ce a fost oprit de polițiștii din capitală. Incidentul a avut loc ieri, pe str. Academician Natalia Gheorghiu. După ce a fost somat să stopez

Inna