În capitală au fost răspândite 196 de tone de antiderapant. Care este starea drumurilor din Chișinău

De Inna   |  31 Decembrie, 2021

Distribuie :

Primăria municipiului Chișinău ne informează că pe străzile din capitală se circulă în condiții de iarnă, deși toate drumurile și accesele spre suburbii sunt practicabile. De asemenea, municipalitatea menționează că Regia „Exdrupo” a intervenit în schimbul de noapte: 30-31 decembrie (17:00-08:00).

În procesul de deszăpezire au fost implicate 18 autospeciale. Totodată, s-a apelat și la diverse mecanisme pentru răspândirea materialului antiderapant conform rutelor, la curățarea străzilor secundare și supralărgirea părții carosabile, pe segmentele unde anterior erau mașini parcate. În perioada enunțată au fost utilizate 196 tone de material antiderapant și 12.5 tone de sare.

 Pentru curățarea drumurilor secundare și presărarea materialului antiderapant, după necesitate, Exdrupo a implicat 29 de autospeciale și mecanisme. 

Automobiliștii sunt îndemnați să evite parcarea mașinilor pe marginea străzilor și pe trotuare, pentru a permite utilajelor de deszăpezire să intervină în timp real. 

Recomandate:

Nissan ar putea construi modele Honda în SUA. O colaborare neașteptată în fața crizei - Photo
Noutăți
Nissan ar putea construi modele Honda în SUA. O colaborare neașteptată în fața crizei

Nissan și Honda, doi dintre cei mai mari constructori auto japonezi, iau în calcul o colaborare în SUA. Conform unor surse apropiate situației, Nissan explorează posibilitatea de a produce

Inna
Probleme grave la Ford. Peste 850.000 de mașini, rechemate din cauza unei defecțiuni la sistemul de alimentare - Photo
Noutăți
Probleme grave la Ford. Peste 850.000 de mașini, rechemate din cauza unei defecțiuni la sistemul de alimentare

Ford Motor Company a anunțat o amplă campanie de rechemare în service ce vizează 850.318 vehicule, fabricate între 2021 și 2023. Motivul acestei acțiuni este o posibilă defecțiune la pompa

Inna