Judecător din Soroca, trimis în judecată după ce a fost prins conducând în stare avansată de ebrietate
De Inna | 9 Februarie, 2026
Un judecător din municipiul Soroca a fost trimis în judecată pentru conducerea unui autovehicul în stare de ebrietate alcoolică avansată, anunță Procuratura Generală.
Potrivit materialelor cauzei, incidentul a avut loc în seara zilei de 9 octombrie 2025. Magistratul, aflat sub influența alcoolului, s-a urcat la volanul unui Volkswagen Passat, parcat pe teritoriul unei stații PECO din Soroca, și a pornit spre ieșirea din oraș, în direcția Chișinău.
După aproximativ 400 de metri parcurși, în timp ce încerca să efectueze o manevră de întoarcere pe sens opus, șoferul a pierdut controlul asupra automobilului, a urcat pe bordură și s-a oprit, cauza fiind lipsa de reacție și capacitatea redusă de a controla vehiculul, generate de starea de ebrietate.
Bănuit de conducerea mijlocului de transport sub influența alcoolului, acesta a fost transportat la Spitalul Raional Soroca, unde a fost supus examinării medicale. Analizele de laborator au indicat o concentrație de 2.87 g/l alcool în sânge, valoare care corespunde stării de ebrietate cu grad avansat.
În pofida probelor acumulate, inculpatul a pledat nevinovat.
Conform legislației în vigoare, fapta este încadrată la art. 264¹ alin. (1) din Codul penal și se pedepsește cu amendă de până la 125.000 de lei sau cu închisoare de până la 3 ani, în ambele cazuri fiind prevăzută și anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.