Mai puține accidente, dar mai multe decese. Cum s-a schimbat statistica accidentelor rutiere în ultimul deceniu
De Inna | 7 Aprilie, 2026
Deși statisticile arată o scădere a numărului de accidente rutiere, realitatea rămâne îngrijorătoare: tot mai multe tragedii implică pietoni, chiar în zonele considerate sigure. Autoritățile avertizează că problema nu ține doar de reguli, ci de comportamentul din trafic și de infrastructură.
Reprezentanții Inspectoratul Național de Securitate Publică atrag atenția că, în pofida unei tendințe de reducere a accidentelor rutiere în ultimii ani, efectele acestora continuă să fie grave. În primele trei luni din 2026 au fost înregistrate 373 de accidente, în urma cărora 39 de persoane și-au pierdut viața, iar alte 445 au fost rănite. Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, numărul deceselor a crescut ușor, au declarat oficialii în cadrul emisiunii „Spațiul Public” de la Radio Moldova.
Cele mai multe incidente au loc în Chișinău și în zonele suburbane, unde pietonii sunt cel mai des implicați. Situația este cu atât mai alarmantă cu cât mai multe accidente se produc chiar pe trecerile de pietoni sau în apropierea acestora.
Un scenariu frecvent și extrem de periculos este cel în care un șofer oprește pentru a acorda prioritate, însă un alt conducător auto, aflat pe banda alăturată, nu reduce viteza și lovește pietonii aflați în traversare. Vizibilitatea redusă de mașinile parcate în apropierea trecerilor contribuie, de asemenea, la producerea accidentelor.
„În perioada ultimilor zece ani, totuși, se menține acest trend de scădere a numărului accidentelor rutiere, a numărului persoanelor decedate și a celor traumatizate. Or, spre exemplu, astăzi avem date statistice pentru primele trei luni ale anului 2026 și avem o ușoară reducere la numărul accidentelor rutiere, la numărul accidentelor și numărul persoanelor traumatizate avem o ușoară scădere, la numărul persoanelor decedate avem o ușoară creștere de plus două decese. Cu părere de rău, constatăm că, în prezent, cel mai des pietonii suferă în accidente rutiere sau sunt implicați în accidente rutiere”, a declarat Pavel Apostol.
Autoritățile promovează o nouă viziune în cadrul Programului de siguranță rutieră 2026–2030, care pornește de la ideea că erorile umane sunt inevitabile, iar infrastructura trebuie adaptată astfel încât consecințele acestora să fie reduse la minimum.
La rândul său, expertul în siguranță rutieră Ilie Bricicaru consideră că sancțiunile mai dure nu sunt suficiente dacă nu sunt însoțite de măsuri sistemice și de educație.
„Noi am preluat tot ce s-a putut de preluat. Eu doar insist ca toți responsabilii care au atribuții la siguranța rutieră să deschidă obiectivele Programului Național de Siguranță Rutieră, unde este indicat faptul că sistemul sigur trebuie să fie obligatoriu pentru toți. Și acolo este foarte clar descris ce au ei de făcut”, a menționat Ilie Bricicaru.
Expertul susține inclusiv revizuirea unor facilități actuale, precum reducerea amenzilor pentru plata rapidă, cel puțin în cazul încălcărilor grave, și subliniază importanța educației rutiere încă din copilărie.
În paralel, datele poliției arată amploarea fenomenului: doar în acest weekend au fost depistate aproximativ 4.000 de abateri de la regulile de circulație, semn că disciplina în trafic rămâne o provocare majoră.