Noul BMW iX primește două versiuni de putere. Peste 300 CP și 400 km de autonomie în echiparea incipientă

De Sergiu   |  17 Martie, 2021

Distribuie :

BMW continuă să ofere informații cu referire la noul BMW iX, fiind dezvăluite două versiuni de putere, dar și prețurile pentru acestea în Germania.

SUV-ul electric urmează să debuteze pe piața mondială la sfârșitul acestui an. Pregătirile pentru producție la uzina din Dingolfing, Germania, au intrat deja în etapa finală, exemplarele de pre-producție au început să fie asamblate, urmând să fie utilizate în cadrul testelor. Între timp, bavarezii au împărtășit primele detalii tehnice despre mașină.

iX a fost revelat în luna noiembrie 2020, fiind versiunea de producție a conceptului Vision iNext prezentat în 2018, și primul model electric bazat pe platforma eDrive de a cincea generație. Cu ocazia conferinței de presă organizate de constructor, acesta a decis să detalieze versiunile de putere în care va fi disponibil modelul electric, care este echipat cu două motoare electrice și sistem de tracțiune integrală.

Astfel, se menționează că BMW iX va ajunge pe piață în două versiuni. Ambele au tracțiune integrală cu câte un motor pentru fiecare punte. Versiunea de bază - BMW iX xDrive40 are o putere de 326 CP, accelerând de la 0 la 100 km / h în mai puțin de șase secunde. Cele două motoare vor fi alimentate de un pachet de baterii de 70 kWh ce ar trebui să asigure o autonomie de 400 km potrivit prevederilor ciclului WLTP. Încărcătorul de 150 kW permite reîncărcarea bateriei până la nivelul de 80% în mai puțin de 40 de minute.

A doua versiune - BMW iX xDrive50 are 503 CP și poate da gata repriza 0-100 km/h în mai puțin de cinci secunde. Capacitatea bateriei a fost mărită la 100 kWh, iar autonomia atinge până la 600 km conform ciclului WLTP. De astă dată, alimentarea poate fi realizată cu până la 200 kW.

BMW iX are un interior cu cinci locuri, fiind utilizate extensiv materiale reciclate la realizarea acestuia. Sistemul multimedia iDrive de nouă generație, a opta va veni cu funcții speciale noi, inclusiv servicii cloud și funcții de adaptare la particularitățile de folosire a utilizatorului.

Prețurile în Germania au fost anunțate. Versiunea de 326 CP începe de la 77.300 de euro, iar versiunea xDrive50 începe de la 98.000 de euro. Producția modelului va începe în a doua jumătate a acestui an.

 

Recomandate:

(FOTO) Circulația rutieră pe podul de pe șoseaua Balcani, redeschisă! - Photo
Noutăți
(FOTO) Circulația rutieră pe podul de pe șoseaua Balcani, redeschisă!

A fost redeschisă circulația pe podul peste râul Bâc, situat pe șoseaua Balcani, precum și pe pasajul rutier peste calea ferată, drumul M1 și drumul de acces către strada Pietrăriei, iar ș

Inna
Range Rover Sport SV Black: noua ediție specială cu design caracteristic și motor V8 de 635 CP - Photo
Noutăți
Range Rover Sport SV Black: noua ediție specială cu design caracteristic și motor V8 de 635 CP

Land Rover extinde gama Range Rover Sport cu o versiune exclusivistă numită SV Black, creată pentru cei care apreciază eleganța discretă combinată cu performanțe de top. Noul model vine cu un aspect e

Inna
Polestar 7 va fi produs în Europa. SUV-ul electric suedez prinde contur la uzina Volvo din Slovacia - Photo
Noutăți
Polestar 7 va fi produs în Europa. SUV-ul electric suedez prinde contur la uzina Volvo din Slovacia

Producătorul suedez de vehicule electrice, Polestar, a confirmat oficial că viitorul său SUV electric, denumit Polestar 7, va fi produs în Europa. Mai exact, modelul va fi asamblat în Slov

Inna
(FOTO) Mitsubishi Grandis revine în gamă. Noul SUV compact debutează pe platforma Renault - Photo
Noutăți
(FOTO) Mitsubishi Grandis revine în gamă. Noul SUV compact debutează pe platforma Renault

Mitsubishi aduce din nou în prim-plan numele Grandis, de această dată într-o formă complet nouă. De la un fost monovolum cu 7 locuri, Grandis se transformă acum într-un SUV compact c

Inna
Stellantis avertizează. Fabricile europene sunt în pericol din cauza noilor reguli privind emisiile CO2 - Photo
Noutăți
Stellantis avertizează. Fabricile europene sunt în pericol din cauza noilor reguli privind emisiile CO2

Stellantis atrage atenția că ar putea fi nevoit să închidă mai multe dintre uzinele sale din Europa, dacă noile sancțiuni legate de depășirea limitelor de emisii de CO2 vor fi aplicate &ici

Inna
Porsche 911 Carrera 4S și Targa 4S facelift: motor mai puternic și echipamente premium în standard - Photo
Noutăți
Porsche 911 Carrera 4S și Targa 4S facelift: motor mai puternic și echipamente premium în standard

Porsche aduce un suflu nou în gama 911, prin introducerea versiunilor actualizate 911 Carrera 4S facelift și 911 Targa 4S facelift, ambele modele beneficiază de îmbunătățiri semnifica

Inna