Primăria Chișinău a achiziționat 8 autobuze rulate din Suedia

De Inna   |  12 Octombrie, 2022

Distribuie :

Autoritățile municipale afirmă că au procurat primul lot din cele 16 autobuze planificate din Suedia. Vorbim despre autobuzele SOLARIS Urbino-18, care au ajuns recent la Chișinău. 

x
x
x
x
x
x
x
x

În capitală au ajuns 8 autobuze rulate, care au fost fabricate în anul 2012. Toate autobuzele sunt articulate și măsoară 18 metri lungime. Potrivit autorităților, starea tehnică a acestora este una bună. Toate unitățile au podea joasă și rampă pentru a facilita accesul ușor pentru persoanele cu dizabilități. De asemenea acestea sunt dotate și cu sistem de aer condiționat. 

Prețul unui autobuz, împreună cu livrarea acestuia, constituie 41.900 de euro. Reprezentanții primăriei susțin că până la finalul săptămânii viitoare vor ajunge și celelalte opt autobuze. Ulterior, toate unitățile vor fi puse în circulație, după parcurgerea tuturor testărilor tehnice. Debutul pe străzile capitalei este programat pentru luna decembrie. 

 

Recomandate:

Un bărbat a fost spulberat de un Mercedes, în timp ce traversa strada pe o trecere de pietoni - Photo
Accidente
Un bărbat a fost spulberat de un Mercedes, în timp ce traversa strada pe o trecere de pietoni

Un șofer de 41 de ani, în timp ce conducea un Mercedes, a lovit un bărbat pe o stradă din localitatea Trușeni. Accidentul s-a produs ieri, 24 decembrie, în jurul orei 18:45. Bărba

Inna
Un Chevrolet Corvette a stabilit un record mondial, după ce a atins 315 km/h cu un pom de Crăciun montat pe plafon - Photo
Noutăți
Un Chevrolet Corvette a stabilit un record mondial, după ce a atins 315 km/h cu un pom de Crăciun montat pe plafon

Un nou record mondial inedit a fost stabilit de un Chevrolet Corvette, care a reușit să atingă 315 km/h, având instalat un brad de Crăciun pe plafon. Tentativa a avut loc cu c&aci

Inna