Renault dezvăluie aspectul noului său SUV numit Austral, care vine să înlocuiască actualul Kadjar!

De Pavel   |  24 Februarie, 2022

Distribuie :

Renault continuă campania de promovare a noului său SUV numit Austral, care se va comercializa în Europa. Francezii au arătat modelul mai devreme în imagini din timpul testelor, acesta fiind camuflat.

Acum, constructorul prezintă o serie schițe a designerilor săi, în care putem vedea aspectul exterior și habitaclul. 

Noul SUV folosește limbajul de design similar cu cel al noului Megane E-Tech. Similitudinea dintre cele două modele poate fi urmărită în designul blocurilor optice, cu lumile de zi în formă de bumerang, liniile de pe capotă, forma prizelor de aer a barei de protecție și designul jantelor.

Cu toate acestea, Austral are o grilă a radiatorului în plin sens al cuvântului, în timp ce în cazul lui Megane E-Tech farurile sunt conectate doar printr-o bandă luminoasă despărțită de logo-ul constructorului.

Pe schițe observăm și jantele generoase, care de altfel ne-am obișnuit să le observăm pe toate imaginile designerilor. Reprezentanții Renault însă, insistă că modelul de serie va primi anume astfel de jante cu un diametru mare. La fel, SUV-ul va primi elemente din plastic protectoare din față, spate și la nivelul aripilor.

Renault Austral va fi construit pe o nouă versiune a platformei CMF – CD3. Gama de motorizări a SUV-ului, care este destinată să înlocuiască actualul Kadjar, va fi alcătuită din sisteme de propulsie hybrid de până la 200 CP, care au la bază motoare benzinare. Motoarele pe motorină vor lipsi din ofertă.

Premiera noului model a fost programată de Renault pentru data de 8 martie.

Recomandate:

Mercedes câștigă titlul „Mașina Anului 2026 în Europa” cu noul CLA - Photo
Noutăți
Mercedes câștigă titlul „Mașina Anului 2026 în Europa” cu noul CLA

Noul Mercedes-Benz CLA a devenit Mașina Anului 2026 în Europa. Este deja a doua oară când producătorul german câștigă acest titlu. Berlina de clasă compactă a reușit să adun

Inna
(FOTO) Nissan are un nou concept de performanță, cu motor termic pe post de generator - Photo
Noutăți
(FOTO) Nissan are un nou concept de performanță, cu motor termic pe post de generator

Nissan a prezentat un nou concept în cadrul Salonului Auto de la Tokyo. Este un hot hatch electric, care folosește un motor termic pe post de generator. Noul concept se numește Aura Nis

Inna
Giulia Quadrifoglio Luna Rossa: super-sedanul Alfa Romeo inspirat de mare, produs în doar 10 exemplare - Photo
Noutăți
Giulia Quadrifoglio Luna Rossa: super-sedanul Alfa Romeo inspirat de mare, produs în doar 10 exemplare

Alfa Romeo duce exclusivitatea la un nou nivel prin lansarea unei ediții speciale extreme pentru Giulia Quadrifoglio, realizată în colaborare cu celebra echipă italiană de yachting Luna Rossa. R

Inna
Toyota prezintă o nouă ediție specială pentru GR Yaris, care a fost dezvoltată chiar de Akio Toyoda - Photo
Noutăți
Toyota prezintă o nouă ediție specială pentru GR Yaris, care a fost dezvoltată chiar de Akio Toyoda

Morizo RR este noul hot hatch al niponilor de la Toyota, o serie limitată la 200 de exemplare pentru GR Yaris. Ediția specială a fost dezvăluită în cadrul Salonului Auto de la Tokyo. Ac

Inna
Și proprietarii de mașini electrice sunt nevoiți să achite taxa de drum. Iată care sunt prețurile - Photo
Sociale
Și proprietarii de mașini electrice sunt nevoiți să achite taxa de drum. Iată care sunt prețurile

Și proprietarii de mașini electrice sunt nevoiți să achite taxa de drum, în conformitate cu Codul Fiscal. Măsura a intrat în vigoare pe 1 ianuarie curent. Taxa se calculează în

Inna